Vahur Koorits: Trollid on seest tühjad

Karmo Tüür pühendas mõne aja eest mulle artikli pealkirjaga “Ära toida trolli!” Tüür väitis, et internetitrollidele ei peaks vastama, vaid neid tuleks pigem blokeerida.

Kuid ka pärisnimelised inimesed kasutavad tihti trollivõtteid. Mõned lihtsamad neist on „aga teised teevad ju kaa“ ning „aga miks me ei räägi sellest“ või „aga tegelikult on kõige taga … (juudid/reptiilid/…).“

Lihtsaim ja enimkorduv näide – kui jutuks on Venemaa sekkumine teiste riikide siseasjadesse, siis vastuseks kõlab: „milleks Venemaad esile tõsta, kõik teevad ju sedasama“. Teine vähemalt sama populaarne – kui kõne alla tuleb Kremli propaganda, siis vastus kõlab „kõik valetavad!“

Tüür soovitas trolle kas eirata või blokeerida, aga mitte neile vastata. Ma ei nõustu selle soovitusega.

Kõigepealt olen nõus sellega, et blokkida tasub kõik Venemaa palgal olevad kutselised trollid. Samas pole ma kohanud veel ühtegi märki sellest, et sellised tegutsevad ka eestikeelses internetis. Trollideks nimetatud on enamasti ikkagi kohalikud, kes tegutsevad lähtuvalt isiklikest motiividest, isegi kui nende maailmavaade kattub tõesti Putini omaga.

Küll aga on Eestis hulk inimesi, kes fännavad Trumpi, perekond Helmesid ja mõned salamisi ka Putinit. Paljud neist on sotsiaalmeedias väga sõnakad ning oma nime ja pseudonüümide all käivad nad paljusid diskussioone trollimas. Mida siis teha? Kas blokkida kõik sellised?

Olen nõus, et blokkimine on tihti vajalik, aga see ei saa olla ainus vastus. On vähemalt neli põhjust, trollide blokeerimine pole alati õige vastus.

  1. Sa ei ürita ümber veenda mitte oponenti, vaid publikut. Sotsiaalmeedia on niimoodi ehitatud, et iga vestlusele reageerija kohta on kümneid kordi rohkem inimesi, kes seda vaikides jälgivad. Nende vaikivate vaatajate veenmine on oluline.
  2. Vaidlemine hoiab hambad teravad. Varem või hiljem satud ikka olukorda, kus pead Kremli narratiivile vastu vaidlema. Trollid hoiavad sind vormis, sest nad mõtlevad kogu aeg välja uusi argumente ja neile vastu vaieldes oled nendega kursis. Vaid mõttekaaslastega leiget diskussiooni pidades jääb vaim nõdraks.
  3. Blokeerimine on jõulahendus, mida demokraatlikus ühiskonnas ei tohiks liiga kergekäeliselt kasutada. Küsi endalt, kuidas sulle endale meeldiks, kui oleksid ühiskonnas olulises küsimuses vähemuses, aga iga su katse tekitada diskussiooni toob kaasa su jõuga diskussioonist eemaldamise?
  4. Blokeerimine lahendab su isikliku mure, aga ei aita ühiskonda paremaks teha. Sotsiaalmeedias on võimalik tekitada poolsuletud ja suletud kogukondasid, kus trollid saavad niikuinii koguneda. Kui diskussioon olulistes küsimustes liigub keskkondadesse, mida kontrollivad trollid, siis lähevad ka teemast huvitatud, aga väljakujunemata vaadetega inimesed just sinna antud teema kohta infot koguma ja seisukohtasid kujundama.
Trollide blokeerimise asemel tasub trollid õhust tühjaks lasta. See pole raske, sest trollid on agressiivsed, aga nende argumendid on primitiivsed. On mõnevõrra klišeelik, aga pluralistlik ühiskond ise on parim kaitse trollide vastu. Trollide peamiseks nõrkuseks on argumentatsiooni kvaliteet. Alljärgnevalt väike ülevaade trollide tüüpargumentidest.
  1. Halvustav märkus.
  2. Otsene sõim.
  3. Isiklik rünnak.
  4. Kaebus, et kõik on nende vastu.
  5. Kaebus, et ajakirjandus on kallutatud ja seega ebausaldusväärne.
  6. Teised teevad ka.
Taoliselt kokkuvõetuna on selge, et trollide argumentatsiooni kvaliteet on väga nõrk. Miks valmistavad nad siis nii palju muret? Peamiselt seetõttu, et nad on agressiivsed ja visad. Nad tulevad kutsumata ja käituvad ebaviisakalt. Blokeerimine on elementaarne kaitsereaktsioon, aga kaaluda võiks ka vastuhakkamist.
Nimelt on trollide eesmärk poliitiline, nad tahavad maailma oma näo järgi muuta. Varem või hiljem, ühel või teisel moel tuleb neile vastu hakata. Seda peavad tegema just inimesed, kes teemat tunnevad. Kui poliitikat, ajalugu ja filosoofiat tundvad inimesed ei vaidle trollidele vastu, siis kes seda veel tegema peavad? Trollide argumentide sisu on ju nõrk, levinud on lihtsad faktivead. Muidugi ei veena vastuvaidlemine trolli, aga troll polegi tähtis. Veenda või vähemalt järele mõtlema panna tuleb vaikides jälgivat publikut.
Trollide vastu võitlemisele aitab kaasa ka nende endi visiooni ebaatraktiivsus. Trump ja co fänniklubi elab must-valges maailmas, kus on vaid nemad teavad tõde ja kõik ülejäänu on ajupesu, pettus ja valed. Nad ei suuda taluda mõtet, et sama asja kohta võib olla mitu erinevat seisukohta, mis mõlemad võivad olla ühtemoodi lubatud. Nad ei suuda taluda ka seda, et erinevate väärtuste ja huvidega inimestel on erinevad seisukohad ja see on normaalne. Trollide maailmavaade on mittepluralistlik ning see ei meeldi enamikule inimestele. Suurem osa inimesi hindab oma vabadust omada isiklikku seisukohta ja mitte nõustuda teistega.
On lausa kurioosne, kui primitiivne on paremäärmuslaste maailmavaade. Märksõnade “kultuurimarksism” ja “vasakliberaalne” alla suudetakse suruda enamvähem kõik fenomenid, mis ei kattu nende maailmavaatega. Sotsiaaldemokraatia, konservatism, kommunism, roheline liikumine, islamism, sotsialism, feminism, liberalism, kapitalism, globaliseerumine, kõik need väga erinevad fenomenid ja ideoloogiad surutakse ühe sildi alla, milleks enamasti on “vasakliberaalne”.  Mõnda neist ideedest ülikoolis õppinud inimene võib avastada, et troll ei tunne isegi selle teooria põhimõisteid ega üritagi neid tunda, vaid ütleb nende kohta hukkamõistva märksõna, näiteks nimetab seda “kultuurimarksismiks” ja ongi kõik. See on sama, mis George Orwelli raamatus “1984”, kus kõik keelatud mõtted võeti kokku ühe sõnaga – “mõtteroim”.
Tegelikult muidugi pole. Loll võib olla oma harimatuses enesekindel, aga pole liiga raske veenda publikut selles, et trolli teooria on vastuolus enamvähem kogu senise teadmisega asjadest. Lisaks on trollide teooriad tihti väga ebaloogilised ja neid loogikavigasid saab ette näidata.
Tegelikult pole vaja trollidele mitte üksnes vastu hakata, vaid minna vastupealetungile. Mine ise trolli kontole ja vaidle vastu tema primitiivsele tõlgendusele. Kui troll omistab vägivalda vaid moslemitele ja vasakpoolsetele, lingi talle alla mõni artikkel parempoolsete vägivallast. Tee märkus mõne eriti rumala loogikavea kohta. Pane troll, või õigemini trolli jälgijad kahtlema selles, kas maailm on ikka nii mustvalge.

Parempoolseid trolle ajendab usk, et ajalugu on nende poolel. Sel aastal on sündmused aga näidanud, et liberalism on tugevam kui arvati. Kui Macron suutis kogu Prantsusmaal paremäärmuslaste lainele vastu seista, siis suudad sina oma Facebooki kontol mõne EKRE fänni faktivigasid ja loogikapuudujääke näidata. Mine trolli kontole ja murra tema usk, et õigus on tema poolel. Kui troll sind selle peale blokib, oled sa võitnud.

Allikas: http://vahurkoorits.blogspot.com.ee/2017/06/trollid-on-seest-tuhjad.html

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s