Eesti sportlased särasid

Taago Pähkel
spordisõber

Eesti võitis Lätit jalgpallis üle 12 aasta.
Esmaspäeval mängiti vutti Riia Skonto staadionil, kus vastamisi olid vanad rivaalid, Eesti ja Läti rahvusmeeskonnad. Eesti viimane võit pärines aastast 2005 kui MM valikmängus võideti 2:1 Tallinas A. Le Coq Arenal. Peale seda oldi omavahel kohtutud kuuel korral kuid võit puudus. Mängu Riias alustasid eestlased aktiivselt, kuid vaatamata sellele avasid skoori lõunanaabrid, kui 22 minutil oli täpne Ikaunieks. Olgu öeldud, et Eesti koondisel esimesel poolajal ei mänginud ka mitu põhitegijad.

Teisel poolaja alguses saatis peatreener Martin Reim väljakule Sergei Zenjov`i ning võttis välja Henri Anieri ja tulemus ei lasknud ennast kaua oodata. Zenjov tänas peatreenerit usalduse eest 51 minutil löödud viigiväravaga. Veel mõned vahetused ning 69 väljakule saadetud Ats Purje lõi eesti võiduvärava 2:1. Väravamomente oli veel mõlemal poolel ja lõpus Läti meeskond surus maruliselt, kuid Eesti meeskond hoidis edu ning tasuks magus võit üle pika aja.

Vehklemise Euroopa Meistrivõistlustelt kaks medalit Eestisse.
„ Vana Maailma“ meistrivõisltused vehklemises toimusid sellel aastal Gruusia või nagu tänapäeval öeldakse Georgia pealinnas Tbilisis.

Epee individuaalturniiri võib lugeda õnnestunuks nii meeste kui naiste poolelt, sest medalid võideti. Meestest võitis pronksise autasu Nikolai Novosjolov ja naistest Julia Beljajeva.

Meeste epees krooniti euroopa meistriks Borel Yannick kes finaalis oli torgetega 15:10 üle itaallasest Pizzo Paolo`st.

Naiste epees krooniti euroopa meistriks venelanna Kolobova Violetta kes finaalis oli torgetega 15:10 sakslannast Ndolo Alexandra-st.

Individuaalturniirile järgnenud meeskonnavõistlus enam nii hästi ei sujunud. Kohe alustuseks kaotati kaheksandikfinaalis Tšehhi võistkonnale 37:43 ning langeti medalikonkurentsist. Kokkuvõttes saadi 12 koht. Võitjaks krooniti Venemaa võistkond kes finaalis alistas Ukrina võistkonna torgetega 33:32.

Naiskonnavõistluses jõudsid eestlannad poolfinaali, kus tuli alla vanduda hilisemale võitjale Prantsusmaa naiskonnale torgetega 45:35. Pronskimatšis kaotati Rumeeniale 45:38.  Naiskonnavõistluse võitis Prantsusmaa naiskond kes oli finaalis üle Seega lõpetati turniir 4 kohaga.

Meie tipud palju puhata ei saa, sest juba 19.-26. juuli peetakse Leipzigis maailmameistrivõistluseid.

Anett Kontaveit võitis Ricoh Openi, mis ühtlasi tähendas karjääri esimese WTA turniiri võitu.
Meie käesoleva hetke naistetennise esinumber Anette Kontaveit jätkas eelmisel nädala oma edukat hooaega ilusa etteastega Ricoh Open tennisturniiril. Liivaväljakutelt oli kolitud ümber murukattega väljakule. Eestlanna vastased pühapäeval lõppenud turniiril  ei olnud ehk nii nimekad ning kõrge edetabelikohaga, kui Roomas või French Openil, kuid see faktor ei sega rõõmustamist Anett Kontaveidi esimese WTA turniirivõidu üle.

Reedel andsime lühiülevaate veerandfinaalist, kus meie tennisist võttis võidu numbritega 6:3, 6:1 sakslanna Carina Witthöfti vastu.

Laupäeval toimunud poolfinaalis oli Kontaveidi vastaseks ukrainlanna Lesja Tsurenko (WTA 37) kellele ta oli 2006 aastal Hiinas toimunud turniiril kaotanud kahes setis. Seekord võttis eestlanna raskes mängus revaši numbritega  6:3, 6:7, 6:2 ja jõudis finaali, kus teda ootas kohtumine venelanna Natalja Vihljantsevaga (WTA 74).

Finaal venelannaga kujunes parajaks närvide mänguks, millest auga väljus Kontaveit võttes võidu 6:2, 6:3.

Tasuks esimene WTA turniirivõit ja tõus maailma naistetennise edetabelis kõrgeimale seinisele kohale. Kaia Kanepi saavutuseni – WTA 12 reket on küll minna, kuid juba spekuleeritakse kihlveokontorites võimalusega, et Kontaveit on võimeline võitma vanal heal Inglismaal peetava Wimbeldoni tennisturniiri.  Kui vaatame lähiminevikku, kus 19 aastane lätlanna  Julia Ostapenko võitis Frech Openi siis kõik on võimalik.

Eesti võrkpallikoondis tõusis kolmanda tugevusgrupi võiduga Maailmaliigas teise tugevusgruppi.
Eesti võrkpallikoondis oli reisinud Mehikosse nö kolmanda tugevusgrupi final fouri, et võita esmalt Mehhiko, kes nelja meeskonna osavõtul peetavad turniiri korraldas  ning seejärel kas Saksamaa või Hispaania. Eesti meestel Mehhiko võitmisega raskusi ei tekkinud vaatama eelnenud spekulatsioonidele. Võit kodumeeskonna üle võeti numbritega 3:0. Finaalis astusid meie meestele vastu hispaanlased, kes mõnevõrra üllatuslikul võitsid sakslasi samuti 3:0.

Finaal algas tasavägiselt. Kord juhtis Eesti ja siis Hispaania. Kriitiline hetk oli esimese geimi teises pooles, kui Hispaanial õnnestus ette rebida 19:15. Kapten Kert Toobal kutsus mehed korraks väljakul kokku ning tundus, et see aitas. Eesti meeskond kosus ja tegi vahe tasa 20:20 ning seejärel võeti ka esimese geimi võit numbritega 25:22.

Teises geimis oli algus jällegi tasavägine. Viimane viigiseis oli 6:6. Siis pani Eesti oma mängumasina täistuuridel tööle ning Hispaanlastele enam võimalust ei antud 25:16.

Kolmandas geimis rebis Eesti kohe ette 10:2. Seejärel lasti vastased natuke lähemale ning vahe kahanes 19:16. Siit edasi enam kätt ei väristatud ning kolmas geim samuti Eesti koondisel 25:21 ning kogumäng kolm null.

Ardo Kreek ja Oliver Venno tõid kumbki 13 punkti, Robert Täht lisas 10 silma.

Nüüd teeb koondis väikese suvepuhkuse ja siis jätkatakse püüdlemist MM finaalturniirile Belgias toimuval valikturniiril kus meie meeskonna vastasteks  Belgia, Hispaania, Saksamaa, Slovakkia ja Valgevene.

Lisaks eeltoodule tuleb ära märkida, et 400 meetri tõkkejooksja  Rasmus Mägi juhib IIAF poolt korraldatavat kergejõustiku  Teemantliigat. Tänaseks päevaks on toimunud kuus etappi neljateistkümnest.