Just See tegijate arvamus: Materdamisest ja materdajatest

193614Vaikne kodulinn Pärnu on sellel nädalal muutunud pulbitsevaks katlaks. Ja näib, et meedia kütab tuld vale katla all. Vähemalt Pärnus.
Pidevalt uhatakse hagu alla loole, kus üks noor ja meie arvates perspektiivikas sportlane tegi fair play
valguses suu lahti süüdistades vähemalt kodulinna ajalehe jaoks sõudmise pühaks lehmaks peetavat Matti Killingut sohitegemises.

Teisalt aga näib, et vähemalt kohalik meedia on unustanud tantsu saunakatla ümber, kus nõukogu juhatajana kaheksa aastat linnasauna juhtinud Krista Nõmm teavitas lähenevate valimiste valguses üldsust oma tagasiastumisest. Mis siis tegelikult juhtus?

Sohk sõudmises
Geir Suursild teavitas üldsust sellest, et sõudekoondise peatreener Matti Killing käskis tal haigust simuleerida. Noormees allus korraldusele, kinnitas, et on haige, ja lahkus võistluspaigast. Killing vangerdas paadis sõudjaid ja paat saavutas mehe enda sõnade järgi hea tulemuse.
Suursild ei jooksnud kuhugi kaebama, noormees vaid kurtis oma muret sotsiaalmeedias. Loomulikult haarasid meediaväljaanded kinni skandaalist.
Meedia esimesest reaktsioonist kajastada juhtunut pelgalt sotsiaalmeedia postituse varal võib isegi aru saada. Teine reaktsioon meedialt oli juba korrektsem. Enamik väljaandeid otsis üles ka noormehe enda, võimaldades noormehele leheruumi oma arvamuse välja ütlemiseks.
Paraku ei teinud seda leht kodulinnas. Enamgi, juhtunut kajastanud reporter näis olevat unustanud, et mõlemad, nii Killing kui Suursild, on pärnakad. Killingu hinnangut juhtunule võib lugeda lõikude kaupa. Ei saa me aga lugeda seda, miks ja milleks Suursild oma avalduse tegi. Kas tegu oli arusaamatusega? Äkki ei leidnud reporter Suursilda üles?
Ei ole tegemist arusaamatusega. Teame vägagi usaldusväärsetest allikatest, et Suursilda isegi ei otsitud. Miks? Meie ei tea. Aga las see jääb Pärnu Postimehe spordireporteri südametunnistusele. Ise oleme veendunud, et ka sõudmises ei ole kõik mustvalge.
Anname siinjuures sõna Jüri Jaansonile, kes avaldas oma arvamust juhtunu kohta samuti sotsiaalmeedia vahendusel: „Kui noor inimene oma mure eetrisse paiskab, siis polnud tal mujale seda valada. Polnud vast võimalustki. Kurb sellest, minu jaoks veel sõudmises. Sõudmine pole pallimäng, paatkond koostatakse võistluseks, mille jooksul sportlast vaid mõjuval põhjusel vahetada saab ja tohib. Lugugi pole mustvalge, reeglid ent on.”
Ja veel. Täpsustavale küsimusele sotsiaalmeedias, kelle poolt Jaanson siiski on, vastas sõudmiskorüfee järgmist: „Ei pea kellegi paadis olema saamaks aru, et noor sportlane jäi oma mures üksi, see on siin põhiline. Eks reegleid ilmselt rikuti ja sõudmisele see au ei tee.
Lõpetuseks oli teenekas sportlane konkreetne: „Mina saan üksnes tähelepanu juhtida tõigale, et sportlasel polnud kuhugi oma muret valada ja pinge ronis avalikult välja. See pole meeldiv ja on mainekahjuks sõudmisele. Ma olin kunagi Eesti parimaid sõudjaid. Enam ei ole.  Arvamus on, et vahetus ei väärinud tulemust. Tulemuse all mõistan mitte kiiremat sõitu, vaid kogu seda lahtiläinud poriloopimist.”
Leiame, et mitmekordse olümpiahõbeda arvamus väljendab olukorda kõige paremini. Reeglid on reeglid ja sohk on sohk. Müts maha noormehe ees, kes isikliku heaolu tõi spordi puhtuse ja aususe altarile. Ja häbi neile, kes teda sealjuures materdavad.

Saunakerisel valimistele
Teine ja väärimatult vähe tähelepanu pälvinud teema Pärnus on tants linnale kuuluva sauna ümber. Sauna haldab linnale kuuluv osaühing Kümblus, mida kaheksa aastat on nõukogu juhina tüürinud linnavolinik Krista Nõmm.
Mis siis tegelikult juhtus?
Juhtus see, et läinud nädalal vapustas Pärnut maavärinana uudis, milles saunanõukogu juht Krista Nõmm teavitas linnavalitsust ning linnavalitsus omakorda meedia vahendusel pärnakaid, et nõukogu esimees soovitas müüa Karja 40 kinnistu – linnasauna –  enampakkumisel maha ja ehitada müügitulu eest uus ökonoomsem saunahoone. Uue sauna tahtis linnavolinik asetada Männi 12 kinnistule Räämal. Linnavalitsus esialgu sauna õnneks siiski müüma ei hakanud, kaheksa aastat sauna tüürinud linnavolinik esitas seetõttu tagasiastumispalve.
Oma tagasiastumise põhjuseid Nõmm küll portaalile Just See ei avaldanud, küll tegi ta seda 31. mail Pärnu Postimehe vahendusel.
Visionäärina teavitas linnavolinik üldsust, et saunahoone on amortiseerumas, küttekulud suured ja üldse on mõistlik kogu kompleks maha müüa ja ehitada uus ning ökonoomsem hoone. Veel põhjendas linnavolinik: „Linn kui omanik avaldab nõukogule survet, et äriühingust ettevõte peab olema oma vormi vääriline ja teenima kasumit ja hoiduma kahjumist.”
Siin jääb üle saunajuhiga vaid nõustuda. Juba Antiik-Kreekas doteerisid linnriigid saunu kui ühiskondlikke hooneid. Et kodanikud vähese raha eest ihu harida saaks. Seega ei saa ka linnasaun teenida kasumit.
Küll aga jääb üles kulusid, amortiseerumist ja teisi jooksvaid probleeme puudutav küsimus. Küsimus on iseenesest lihtne. 1995 aastal ehitatud hoone on tänaseks amortiseerumas. Samas, sauna juhivad nõukogu ja juhatus. Kui sauna on juhitud korrektselt – me ei kahtle, et linnavolinik Nõmm seda viimase kaheksa aasta jooksul nii ka tegi – siis miks, pagana päralt, ta laguneb?
Vägisi meenub tegelane Vene muinasjutust, kes havi käsul sõitis ahjul tsaari juurde.
Kas Pärnus soovitakse sõita kerisel valimistele? Ja 1941aastal Olev Siinmaa projekti järgi valminud Ülejõe sauna renoveerimisest ei räägi enam keegi. Viimati rääkis saunast Ülejõel linnavolinik Nõmm konserveerimise ja võimaliku müümise valguses. Täna on seal apteek, laienev tervisekeskus ja peatselt peaks sinna laienema Rimi. Kuidagi sarnane stsenaarium.
Me ei anna hinnanguid. Kuid küsimused jäävad.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s