Jähuud V : Kas Vana-Pärnu, Sauga ja Ülejõe peavad iseseisvuma

20170525_185639.jpgÜlejõe piirkond on rikas mitut masti jähuude poolest, silma jäävad nii avalikud ja parke ning majaümbrust reostavad tegelinskid kui ka salajased, äkki Pärnu-Jaagupist ning mujaltki sisse sõitnud, salajähuud.

Ülejõe piirkonnas asub tegelikult vaid üks park, mis lastele ja lastevanematele pealtnäha sobilik on. Nimetuseks on selsinasel asjal Noorte park ja asub ta kunagise Säästumarketi, nüüdse Mini-Rimi, taga õkva Kentuki Pubi juures.
20170525_190431.jpgAsukoht on pargil hea, pargitee ees isegi uhke silt „Videovalve”. Enamgi, usinad linlased on paigaldanud parki nii mõnedki atraktsioonid. Lastele. Liumägi ja vahva ning miskit otsa pidi ühe linnavolinikuga seotud tuletõrjeauto, mil otsekui hea ja armsa nõukaaja mälestuseks peal tänapäeval arusaamatu numbrikombinatsioon – 01.
Hea kandidaat valimistel ja ühtlasi tänane linnavolinik – siiditrükis värvitud numbrikombinatsiooni mahalihvimisel on abiks liivapaber. Lihtsast ülevärvimisest ei piisa. Pealegi, lastele võiks ju mällu talletuda hädaabi number 112.  Ahoi, valimisliit Meie Pärnu. Selmet sauna sulgema ja uut ehitama hakata, teeks esmalt massina pargis korda. Liivapaberi, pintsli ja šablooniga? Nii, et lapsed edaspidi teadlikumad oleks. Näitaks see ju teiegi suutlikkust?

Bl….d, s…ka ja pomps koolieelikute sõnavarasse
Teadlikkust õpivad lapsed pargis aga teisiti. Tegelikult kiidan ja avaldan tunnustust emadele, kes lastega selles pargis viibivad. Kiidan nende vaprust ja laidan jälle kord (sise-)organeid, kes ei suuda hakkama saada jähuudega. Tegelikult võiks nimetuse Laste park asemel kasutusele võtta nimetuse „Jähuude kaitseala”.
Daamid-härrad politseinikud. Kas tõesti peab meie järeltulev põlvkond pahaaimamatult vaatama, kuidas seltskond alkoholist tingitud robotkõnnakut viljelevaid heidikuid joob-sööb-roojab-magab lastepargis?
Kallis Pärnu politseipealik, ole nüüd kindral, marssal või generalissimus. Äkki oleks siiski aeg panna välipolitsei ka Ülejõel tööle? Vähemalt konstaabli? Või on silt videovalve lihtsalt butafooriaks? Seni, kuni midagi ei tehta, ilmestub lisaks pargis lustivate laste sõnavarale ka kõrvalasuva lasteaia kasvandike sõnavara terminitega pomps, bl…d, s…ka ja anna suitsu, peremees.
Pargist autos minema sõites, aga teekond tuleb seekord pikk, vaatasin, kui korrast on Tallinnast sissesõitnuid enne Tallinna maantee ristmikku tervitavad hooned.
Lõpuks maha lõhutud Masinatehas. Edasi Kaevu tänav. Kõik annab märku, et sealgi on inimesed viimaks hakkama saamas. Nojah, mõni mittetark pidavat hommikul sealkandis kreissaega kütma poole kuuest kuni seitsmeni hommikul. Mis parata, äkki oli lihtsalt tarvis puid pliidi alla.

20170525_191627.jpgAjutine ja varastav prügimägi Kirsi tänaval
Kirsi tänav seevastu pakub rohkelt üllatusi. Esiteks muidugi ühe väsinud sõiduki, mil nimeks Polski Fiat, taha jääv mänguplats lastele. Liumägi maandub otse umbrohuhunnikusse. Usun ja loodan, et plats tehakse siiski korda.
Kuid Kirsi uulits sobiks jähuude otsinguil tõesti tordile kirsiks. Kõrval on endist ühiselamut haldav ühistu asunud hoonet uuendama. Fassaad ja muu, et kõik oleks vinks ja vonks. Aga võta näpust. Nagu selgitas üks kopsakas mees, kes väikest masti koera jalutas, ei saavat tema sellest bardakist oma korterelamu nurga juures tõesti aru. Ja nimelt – ühistu andis ehitajatele loa ladustada ehitusprahti konteinerisse maja nurga juures. Ja mis sai edasi?
20170525_192100.jpg„Ööpäeva jooksul kandsid jähuud konteinerisse juurde lisaks muule prahile vana laste võrevoodi, välja vahetatud si…apoti ning muudki trääni, mille teisaldamise peab hoonet renoveeriv ühistu nüüd oma taskust kinni plekkima,” muljetas koerajalutaja.
Tõesti, jähuu, täpsemalt prügijähuu on Pärnus leidlik. Seal, kus ta midagi märkab, sinna tuleb juurde toppida. See ei ole ju vargus, kui keegi teine sinu hunniku ära korjab. Oma raha eest. Selleks ju arenenud sotsialism välja mõeldud ongi.
Loomulikult teed ühikate vahel. Kui varem nentisin, et Riia maanteel pole neid uuendatud kunagise linnapea Saarniidu ajast, siis sealkandis on asi veel hullem. Näib, et asfaldi uuendamist pole see kant näinud Mihhail Trofimovi (Pärnu Linna Rahvasaadikute Nõukogu Täitevkomitee esimees  1982 – 1987 JS) aegadest alates.
Edasi Kuldne Kodu. Nii mitu tuttavat arhitekti on maja kiitnud. Selle lahendusi. Betoonkonstruktsioone. Ehitajate tee poolsest servast näeb ta tõesti kena välja. Seevastu linnapoolne osa on Kirsi tänava poolt vaadates sarnane II Ilmasõja-aegsele ja tänini säilinud õhutõrjepunkrile Hamburgis Saksamaal. Hall ja jube. Pista vaid 88-millimeetrine õhutõrjetoru Kruppi tehasest katusele. Siis oleks militaarne vaatepilt täiuslik.

20170525_194348.jpgJähuumaa McDonaldsi ja Härma Kaubahoovi taga
Õige mulje jähuudest Pärnus saab senivaadeldu puhul McDonaldsi taha jääva gaasitankla juures. Tõesti ja alati, üldpilt on autoaknast vaadates kena. Puhas, isegi „Mina olin siin” kirja pole keegi kuhugi mäkerdanud. Aga astume autost välja. Kuigi tanklal on küljes sildid, mis keelavad mobiiltelefonid ja 20170525_194427tiku tõmbamise, on asi hoopis hullem. Värskelt niidetud muru on palistatud suitsukonidega. Kuigi väljasõidutee juures asub prügikast – kena ja korralik, ketiga posti küljes, siis see on kasutamata. Kasutatud on aga tankla taha jääv kuivenduskraav, milleni viivad murukamarasse jähuude tehtud rattaroopad. Lühidalt, kraavis võib märgata kõike. Alustades McDonaldsi kiireinepakendite ja lõpetades kasutatud ja bioloogiliselt lagunematute kondoomidega. Õigupoolest, milline kondoom peakski bioloogiliselt lagunema? Igatahes jääb mulje, et tankla pakub külastajatele kõike.

20170525_195217Jähuujaht kaubahoovi taga
Edasi, Härma – või härmas Kaubahoovi juures läheb olukord kordades põnevamaks. See kant on senimärgatuist Pärnu tipp.
Tee, õigemini selle ümbrus Härma Kaubahoovi juurest Aide autokoolini, on linnavõimu minnalaskmise ja jähuude leidlikkuse koostöös muutnud tõeliseks isetekkeliseks prügilaks. 20170525_195318Ja mitte ainult. Keegi „kaa” ja „jotiga” geenius on asunud löökauke täitma ehitusprahi ja muu sellisega, mis kätte juhtub. Vanad hinnasildid läbisegi kipsipuruga, sekka raamatupidamisalaseid perfokaarte ning kaks isikustatavat dokumenti. Üks on ümbrik kellegi Eda Tammelehe nimele Pärnu-Jaagupist, teine pin-koodide ümbris Marika Laari nimele. 20170525_200838Kuidas ja miks need löökaugule täiteks sattusid, seda ma ei tea. Tean vaid seda, et dokumendid on seal.
Edasine on aga veelgi hullem. Esmalt paistab võsa vahelt üksik prügikott. Seejärel teine, kolmaski. Ja mõlemal pool teed! Ühe koti on sipelgad oma elamu osaks muutnud. Tõsi, selle sisuks oli peamiselt aiapraht. 20170525_195610Teine sisaldas šašlõkki ja viina tarbiva lastega pere harjumuskombeid. Katkine mängulennuk, kõrval tühjad viinapudelid ja marineeritud liha plastämbrid.Edasi paar auto põrkelauda, muid keredetaile, lisaks diivan ja ikka ja jälle prügikotid.
Ei, hea linnavalitsus. Pärnu ei piirdu kesklinnaga. Vot võtame kätte ja teeme Vana-Pärnu ja Sauga baasil haldusreformi käigus uue linna. Paneme tal nimeks Vana-Pärnu ja tõsiste kodanikena hakkame teie möödalaskmiste likvideerimiseks Tallinn-Pärnu maanteelt läbisõidumaksu koguma. Ja lennuväli jääks ka siis meile. Kas ülejõelane polegi pärnakas?

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s