sport_massidesseTaago Pähkel
Spordihuviline

Laupäeval pakkus mitmeid põnevaid spordisündmuseid, kihutasid autod, vuhisesid litrid ja

Jätkus Portugali MM ralli, kus Ott Tänak ja Martin Järveoja lõhkusid masina ning langesid esikohalt neljandaks .
Laupäeva esimene katse Otil ja Martinil kõige paremini ei õnnestunud, saadi neljas aeg. Vaatamata sellele jätkati liidrikohal 1,1 sekundiga meeskonnakaaslase Sebastian Ogieri ees.  WRC ametlikule ralliraadiole antud intervjuus tunnistas saarlane, “ Et katse oli varasemast tundmatu, kuid lisas et ilma võistlustea ta esikohast ei loobu“.   Järgmisel kiiruskatsel mis ametlikult oli 11 näitas saarlane, miks teda peetakse üheks maailma paremaks, kui mitte parimaks kruusasõitjaks. Katsevõit ja seda 5,2 sekundiga Sebastian Ogieri ees ning kommentaar wrc ralliraadiole- „mida veel me teha saame? Sebastian pingutas eelmisel katsel meie sellel, peaaegu ideaalne katse läbimine“ ja andis gaasi et  jõuda õigeks ajaks ralli pikima 37,55 km kaste  starti.   12 kiiruskatse ametlikud vaheajad enam midagi head ei näidanud ning katse lõpus kaotas eesti rallipaar uueks liidriks tõusnud Sebastian Ogierile üle minuti. Auto tagaosa oli kannatada saanud ning katki oli vasak tagumine vedrustus. Vedrustuse lõhkusid mehed ära peale rajapiiret sõites. Esikohalt tuli taanduda viiendaks ning ralli võidust  suu puhtaks pühkida.  Ralliraadiole lühike kommentaar „ Puudutasime auto tagaosaga kergelt rajapiiret 20 km enne lõppu ning kohe läks midagi katki“ . Seega väike sõiduviga tõi suure kaotuse. Õhtul  sõideti hommikused katsed uuesti. 13  katse läbimisel oli auto korda saadud ning seda näitas ka kolmas kiiruskatseaeg. Kommentaar ralliraadiole oli järgmine- „See on rallisõit. Frustratsioon puudub. Mõnikord nii juhtub“.   Liidrist Sebastian Loebist jäädi kokkuvõttes maha üks minut üheksateist sekundit ja kolm tuhandikku. Järgmisel katsel neljas aeg,  mis iseloomustab kogu rallit.  Neljas katse läbimise aeg  on olnud traditsiooniline selle ralli puhul Otile ja Martinile. Seda tõestab ka 14 katse neljas aeg. Kaotus katsel ralli liidrile oli 6,2 sekundit ning kokkuvõttes 1,25,5. Ralliradio intervjuus on Oti hääl jätkuvalt pettunud – „ Puhas sõit. Ei olnud probleeme. Kas saan C.Breeni kätte, ei tea !“   Natukene tüüpiline Ott Tänak. Mingi pettumus on olemas, samas võiks ju küpsem olla. Tänase päeva viimasel katsel on mehed kolmandad. Üldarvestuses tõusti neljandaks. Vahe liidriga 1 minut. 29.sekki 6 tuhandikku . Ootame pühapäeva. Ott on ennegi ennast ületanud. Loodame ,et jõuab kolme hulka.

Audrus mürisesid mootorid ja alustati 2017 Eesti motoringraja meistrivõistlustega ning lisaks sõideti BMW Xtreme Cup osavõistlusted.
Audrus olid kohal legendaarne Toivo Asmer ning staarkommentaator Kalev Kruus, et anda oma panus  2017 Eesti motoringraja meistrivõistluste avastardile. Vaatamata ilusale ilmale nappis publikut raja ääres ning kogu võistluse korraldamine jättis pehmelt öeldes nõrga mulje.

Ajaloolise esimese Vihur rahvaliiga võistlussõidu stardis oli 14 osavõtjat ning 10 ringilise võidukihutamise  võttis Peeter Vaher  kelle kiireimaks ringiks märgiti 1,30,628. Olgu öldud, et see oli pea neli sekundit kiirem kui tema kvalifikatsiooniaeg. Peeter arvas intervjuus Kalev Kruusile, et selline rahvaliiga algatus on superluks!

Rahvaliiga võistlusele järgnes C klassi kihutamine. Võistlejatel tuli läbida 10 ringi. Kohe stardist tuiskas ette Ergo Daum. Viiendal ringil Keneth Indreko sõitis Ergost mööda ning asus uueks liidriks võttes sõidu võidu. Elevust pakkus verinoor Janne Nurmi, kes sai sõidus kolmanda koha seda väidetavalt kahetaktilise tsikliga ehk võrri või mopeediga.Kurvides oli noormees suurepärane. Igatahes tubli.

Kuna edasi võisteldi mitmes klassis korraga oli raske aru saada, kes, kus ja mis kohal sõidab ning seetõttu on toodud välja ainult klasside võtijad.

Kristjan Beljajev võitis klassi Superstock 600 ja Kristjan Karu võitis B600 klassi. Superbike võistlusel võttis võidu  Martin Pärtelpoeg tihedas võistluses Ville Valtoneniga ning B1200 võttis võidu sarjas Arti Prees.

Tsiklitele järgnes sõiduautode BMW Xtreme Cup esimene võistlussõit, kus võidu võttis Andre Kiil kes oli võitnud Lätis peetud avaetapi.

Peale seda avati rada nö klassikalistele tsikltele, et olematu publiku tuju üleval hoida. Võistlusel osales ka legendaarne Pärnu maakonnas sündinud eesti motosportlane Peeter Koval kes olles startinud viimaselt kohale sõitis ennast teiseks.

Selle järgnes mootorrataste külgvankrite sõit, kus liidriohjad võtsid kohe Eero Pärm ja Marion Meius ning hoidsid positisooni lõpuni. Külgvankrite sõit tõi meelde võistlused  Kose-Kloostrimeta ringrajalt kusagilt 80 aastate algusest  ning filmist „ Noor Pensionär“.

BMW Xtreme Cup teise võistlussõidu võitis samuti Andre Kiil. Homme on veel sama masinaklassi uued stardid.

Kogu üritus tuletas meelde parajat kaost. Eriti võidusõitjate autasustamine. Ei saanudki täpselt aru, kes oli ürituse organisaator ja mis üritusega oli üldse tegemist!!!

2017 Jäähoki MM poolfinaalides „vanad sõbrad“.
Jäähoki MM-l jätkusid laupäeval mängud poolfinaalidega. Esimeses mängus kohtusid Kanada ja Venemaa ning teises mängus Rootsi ja Soome.

Enne esimest mängu olid üleval spekultasioonid, et mängu favoriit on Kanada. Põhjuseks kaks fakti. Venemaa koondisse kuulub 10 meest kes varem Kanada vastu kunagi ei ole mänginud.  Venemaa koondise peatreener Oleg Znaroki juhtimisel ei ole Venemaa hokikoondis kunagi Kanadat võitnud. Esimene kolmandik möödus  luuravalt. Suuremaid võimalusi kummalgi meeskonnal ei olnud. Natuke rohkem kui 5 minutit enne esimese kolmandiku lõppu sai Venemaa meeskond ülekaalu, sest  kaheminutilise karistuse sai  Kanadalaste poolelt Mark Scheifele väravavahi segamise eest, kuid ülekaal jäi Venemaa meeskonnal realiseerimata.

Teisel kolmandikul olid meeskonnad rohkem ründavamad kuid samas võeti karistusminuteid rohkem. Tundus, et mäng veereb samuti  teise kolmandiku lõpuni nagu esimesel kolmandikul. Ja siis see juhtus . Uskumatu söödukombinatsioon, mida vanemad lugejad mäletavad kombinatsioonina Krutov- Larionov- Makarov  ehk kaks söötu ja viimane vise läheb tühja värvasse. Seekord siis Kucherov-Panarin-Kuznetsov tegid selle ära 7:44 enne teise kolmandiku lõppu. Venemaa 1:0 ees. Kindlasti selle turniiri ühe ilusaima väravaga oli tegemist. Siinkirjutaja peab tunnistama, et sõltumata eelistusest on ikka täiesti müstiline kombinatsioon ehk nagu eesti korvpalli siiani toitev Ilmar Kullami poolt välja mõeldud kombinatsioon „üks“. Peale kaotusseisu jäämist Kanada meeskond ärritus ning võeti  minutiline karitus. Venemaa kasutas selle kohe ära ja löödi 2:0 ära.  Sellega lõppesid suured sündmused  teisel kolmandikul.

Kolmanda kolmandiku alguses tuli jääle Kanada meeskond, kes oli riietusruumis parajalt saanud õpetussõnu treenerilt. Venemaa oli saanud kaks karistusminutit teise kolmandiku lõpus ning vahtramaapojad realiseerid mviimase kolmandiku alguses ülekaalu 17 sekundil enne  arvulise ülekaalu lõppemist seis 1:2 Kanada pool vaadatuna.  Seejärel jätkus võrdne mäng, kuni hetkeni mil mängitud oli 55:07. Siis tuli Kanada ja lõi  jõuga seisuks 2:2 ja värava lõi Nate Mackinnon. Tundus et Venemaa mast tõmmati sellega maha ja ei läinud palju aega vaja kui seis uuesti muutus. 3:2 Kanada poolt värava autor Ryan O Reilly. Peale seda võttis Venemaa väravavahi välja ja seisuga 4:2 sai lõpuks võidu Kanada.

Teises poolfinaalis Rootsi(Tre Kronor) ja Soome omavahel hakkasid madistama õhtupoolikul. Kohe mängu alguses lahtivise Soome kaitsealas ning  kui oli mängitud 1.49 mängu algusest virutas klassikalise löögi Edler Alexander Tre Kronori kasuks 1:0. Paar minutit möödus ja soomlased avasid samuti skoori ning muukisid lahti Tre Krnori väravavahi Henrik Lundqvisti kaitstud värava. Seis 1:1.Nii lõppeski esimene kolmandik.

Teise kolmandikul oli mäng võrdne hetkeni mil kell näitas et on  mängitud 15.24  teisest kolmandikust    Seejärel  Tre Kronori kaitsja John Klinberg viskas arvulisest ülekaalust seisuks 2:1 .  Nõks enne seda oli üks soome koondise mängijatest  saanud 2 minutise karistuse. Seega ülekaaluvärav Tre Kronorile. Mängust puudus kindlasti selline emotsioon ja pinge, kui esimesest poolfinaalist vaatamata sellele,et tegemist peaks olema üliemotsionaale kohtumisega.  Siinkirjutaja mäletab kuidas Soome juhtis Tre Kronori vastu 5:1 ja mäng lõppes 6:5 Tre Kronori kasuks .

Soomlased võtsid jällegi karistusminutid ning rootsi lõvid ei jätnud seda kasutamata. Ilus randmevise vasakule vära keskele William Nylander poolt ja seis oli 3:1.

Viimane kolmandik algas Soome koondise survega, sest oli selge, et treenerid oldi teinud head  kasvastustööd Soome koondise hulgas. Vaatamata sellele tundus Tre Kronori suhtumine olevat alati väljamöeldud kirjandustegelase Karlssoni filosoofiaga „Rahu, ainult, rahu“  kooskõlas. Kas see mõtteviis või lihtne mõtlemine, et olemegi seekord paremad, tõi Tre Kronorile võidu skooriga 4:1  sest ilus vise Joakim Nordstromi  poolt tõi sellised numbrid tabloole. Soome jõudmine nii kaugele sellesse turniiri faasi, näitab  olemasoleva formaadi mõttetust.