Jähuud Pärnus IV: Riia maantee – Liiva

20170518_173112Riia maantee, Liiva tänava ja kunagise Tiina poe vahele jäävas piirkonnas võib samuti täheldada läbustavate jähuude vähesust. Siiski võib lahkunud esivanemaid austav inimene korraliku šoki saada Alevi kalmistul.

Kalmistu, mis on üle elanud ekskavaatorihirmu nõukogude ajal. Kalmistu, mis on vaatamata Jaanade, Oudekkide, Olgade ning paljude teiste tekitatud hõõrumistele Eestis elavate rahvaste vahel eemalt vaadates ilus.

Põlispuud, rohelus, Riia maanteelt paistvad arhailised ja viltu vajunud metallist ristid. See kõik ei kuulukski justkui XXI sajandisse. Nii kaunis ja rahulik tundub see paik. Kuid ainult eemalt.
Astud Tiina poe poole jäävast väravast sisse ning idüll hakkab kaduma. Ja tekkima hakkab hinge mattev jähuude lehk.
Esimene rist. Jähuu on selle kallal jõudu katsunud. Sepistatud kaunistused ristil on osaliselt murtud, osaliselt viltu väänatud.  Jõhker. Ja erinevate õudusfilmide stsenaariumitele mõeldes isegi jube.
Ei, surnud on Pärnus rahumeelsed. Nende luised ja kõduräbalatega kaetud käed ei tõuse maapinnast vandaaljähuud karistama. Kuid maapind… Haudade vahel vonklevaid teid ja radu katavad  suitsukonid, sekka kork sagedamini õlle, harvemini viinapudelilt. Kas surnud peavad öösiti pummelungi? Ei, vist mitte…

20170518_173117.jpgElusad jähuud
Aeglustan käiku. Taamal paistavad end ühe hauaplatsi äärekividel mõnusalt sisse seadnud kolm kuju. Need ei ole siiski kodukäijad. Õige, mida teeb üks korralik kodukäija avalikult surnuaial, eriti kui kell näitab alles õhtust kuute?
Lähemale hiilida ei tihka. Mine tea, äkki…
Kujud osutuvad kolmeks kodutakäijaks. Keskel kilekott, mis aeg-ajalt meeste suu juurest läbi käib, nii mõnigi koni lendab kõrges kaares haudade – ammu lahkunud inimeste rahupaikade vahele. Kõhklen, kas ma peaksin sekkuma? Usun, et sedasi arutleks nii mõnigi. Ei, parem mitte. Kutsuda politsei? Mida nad teha saavad. Alkohol on kilekotis. Risustamine? Aga kuidas selle eest karistada. Riigi liberaalsus tekitab kohati viha. Meenub, kuidas praegune siseminister õigustas omal ajal vähest aega kehtinud seadust, et kõik tahavad ju piknikku pidada. Hea Anvelt, kas sel viisil?
Samas ei saa öelda, et riigi kohalolu kalmistul üldse tuntav ei ole. Kõikjal vedeleb väiksemaid ja isegi üks suurem hunnik mulluseid kõdulehti. Linnarahva teadmisel riisusid lehti niinimetatud ÜKT tundide tegijad. Riisusid, mis nad riisusid, kuid ära ei riisunud. Jääb mulje, et see on samuti surnute mure. Igatahes mina soovin kremeerimist.
Kalmistult väljungi kahetiste mõtetega.
Suundun kõrvaltänavatesse. Üllatav, milline muutus on tegelikult ümbruskonda tabanud. Seal ehitatakse, seal on just maha võetud mõni väsinud maja. Mõni on juba hooned üleski vuntsinud, mõni näib sellega alles tegelevat. Hm, häbenemiseks pole piirkonna elanikel küll põhjust. Näib, et varsti on aeg uhkustki tunda.
Kurikuulus Liiva tänava ühiselamu. Ei, ei ole kole. Vahest vaid üks ja uulitsalt mitte paistev sein. Huvitav, kas kalmistul märgatud kodutakäijad on sellest majast pärit? Kahtlen siiski, ühel neist oli tugev nn. joodikupäevitus, mis Eestis saadakse esimeste päikesekiirtega. Vaevalt, et see härra Egiptimaal puhkamas käis.
Tüürin vaikselt vana haiglahoone poole. Endiselt on tänavate äärde jäävad majad korras. Väheste eranditega muidugi aga korras. Tõsi, nagu kahvatud veidi. Vajaksid vist täiuslikkuse saavutamiseks värsket make-up`i.
20170518_172109Lõpuks haigla ise. Kui palju meenub majaga legende. Küll olen kuulnud vembumeestest, kes surnute külmkambris lahkunud laua äärde sättinud ja nende keskel küünlavalgel noorukesi õdesid oodanud. Ikka selleks, et õdede saabudes kaarti lauale ja ruutu trump hüüda. Tegelikult polevatki juhtunu, kus noored õed kabuhirmus külmkambrist jalga lasid, päris legend. Kirjutaja on lugu kuulnud kahest sõltumatust allikast. Üks neist tema oma vanaisa. Teine on kirjutaja abikaasa palatikaaslane. Tõsi, tänasest haiglast. Palatikaaslane oli toona lippava õe rollis, nagu ta ise humoorikalt väitis.  
Kuid maja. Ilus ja väärikas. Ja räämas. Aknal karjuv silt „Müüa”. Kes ta ostab? Kes ostab väärika hoone ja muudab ta pärliks ümbruskonnas? Ammu oleks aeg anda vanale hoonele uus elu. Tegelikult näeb maja isegi näiliselt peremehetus olukorras hea välja. Veidi – nii miljon, juurde ja majast saaks pärl.

20170518_172033Emadepäeva saba vanglas
Ja vangla. Endine. See, mis asub haigla kõrval. Kuidagi halenaljakas oli lugeda Pärnu Postimehes pealkirja „Emadepäeval oli vangla ukse taga saba.” Mingi pieteeditunne võiks ju ometi olla. Leht, te peate seisma kogukonna, mitte klikkide eest. Mitte alati ei ole vanglas asunud niinimetatud põgenemisruum. Põgenemise eest lasti maha. Tapeti… Muide, selles vanglas on istunud ka need, keda omal ajal represseeriti. Kokkuvõtlikult, mitte ainult vargad ja mõrtsukad. Rääkigu kinnistu ostnud mees Tallinnast mida tahab. Ta ostis kinnistu. Mitte ajaloo. Ja ärgu jauraku, et Pärnu tahab asja muinsuskaitsega hulluks ajada.
Seevastu noored Pärnust võiks ja peaks seal asunud traagikat mäletama.
Edasi liikudes märkab jälle kord kõpitsetavaid maju. Maha on lõhutud hoone, kus väidetavalt mürgitati 1941 aastal õnnistet rahva lapsi. Paras hoonele. Kuigi, tema pole milleski süüdi.
Riia maantee ja Kalamehe tänava nurk. Kadunud on kunagine õlleputka, gaseeritud ja kolme kopka eest magustatud vett jaganud automaadidki on kadunud.
Keegi on Riia maanteel asutanud uue äri. Aara kohvik on ellu ärganud. Kõik on ilus. Olge seal uhked oma elamise ja tegemiste üle. Nõudke vaid seda, et kõnniteedel lipp-lipi, lapp-lapi peal olev asfalt uuendataks. Huvitav, alates kunagise linnapea Saarniidu aegadest pole linnas vist kõnniteid korralikult uuendatudki?

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s