Eesti Hobusekasvtajate Selts oli esindatud Turkmeenia hobunädalal

thumbnail_IMG_0962Enn Rand
Eesti Raskeveohobuse Kasvatajate haruseltsi juhataja

Fotod: Enn Rand

Enn Rand vahendab oma muljeid Turkmeeniast.

Viibisin koos abikaasaga 25.04.-1.05. Aşgabatis (end. Ashabad), kutsutuna osalema tervet nädalat hõlmavas konverentside, näituste, võistluste ja pidustuste programmis. Kutse seltsi saatis Türkmenistani riiklik amet Turkmen Atlary ( tõlkes Turkmeenia hobused, seda kutsutakse ka hobuste ministeeriumiks ).

Turkmeeni rahvas armastab hobuseid, hobune on neile juba ajalooliselt nagu pereliige. Eriti aga rahvuslik uhkus ja vapiloom ahhal-tekiini hobune. Igal aastal korraldatakse aprilli lõpu paiku selle tõu auks pidustused ning sealhulgas ka aasta kaunima hobuse valimine (tööd juhib riigi president ise).

Esimesel ürituste päeval saime näha 60 km maratoni, tutvustati Rahvusvahelist Ahhal-tekiini keskust koos sisemaneežis toimunud takistussõiduga ja külastasime kunstigaleriid, kus esitleti taieseid – maalid, vaibad jne,  mis on seotud kohaliku hobukultuuriga.

thumbnail_IMG_0895Ahhal-tekiinid on uhkuseks
Rahvuslikud uhkused Turkmeenias on ahhal-tekiini hobused, Alabay tõugu koerad ja siidi-villa kaunimustrilised vaibad.

Need hobused konkureerivad kindlasti kestvusratsutamises/maratonil, takistussõidus on nad võimekad näiteks 120sentimeetrises parkuuris. Hipodroomi galopiajamisel jäävad ilmselt alla inglise täisverelistele, küll aga nähakse nende kaasamist rohkem ka polomängu.

Kaks päeva töötasime messil, olime esindatud EHS boksiga. Meil olid kaasas venekeelsed plakatid ja infomaterjal meie kolme tõu kohta, ühte seina kaunistas president Gurbanguly Berdimuhamedowi suur pilt.
Muidugi pidev suhtlemine, kõige rohkem tunti huvi Eesti vastu üldiselt. Paljud mäletasid meie riiki Nõukogude Liidu päevilt või olid siin ka sõjaväes olnud. Tore oli ka kohtumine Dubai suursaadikuga, kes sammus otse meie boksi juurde rääkima, küsides, miks me Dubais väljas ei ole. Enam oli eksponente saabunud Saksamaalt ja Hiinast, märkida võib ka selliseid eksootilisi maid nagu Uruguai, Argentiina, Austraalia. Baltikumist olid peale meie veel kohal leedukad. Messihoone oli muidugi imposantne ja samas toimusid ka konverentsid, milledest saime osa võtta.

thumbnail_IMG_0930Külastasime presidendi hobukeskust. See on suur territoorium hipodroomi, hoonete, pargi ja skulptuuridega. Seal viidi läbi aasta kaunima ahhal-tekiini valimine, tseremoonia ja autasustamised. Samuti nägime näidisgaloppi, kus number seitsme all võistles president ise. Osalejatel olid rahvuslikud riided ja karvased villamütsid. Kiirused polnud suured, aga siiski tuleb pea 60-aastaseks saavat presidenti tunnustada. Väga sportlik inimene. Ja galopi võitjale oli autasuks Land Cruiser. Võitja annetas auto edasi hobusekasvatajate organisatsioonile ( organisatsioon on riiklik – Turkmen Atlary ).

Sõitsime ka pealinnast umbes 30kilomeetri kaugusel asuva hobuste karantiinikeskuse avamisele. Et korraldada rahvusvahelisi võistlusi ja tegeleda edaspidi ostu-müügiga, on seda vaja, et 3 nädalat hobused kontrollis oleks. Keskuses on laborid, bürood, 6 kahekümnekohalist talli ja aedikud. Avamine toimus rahvuslikus stiilis peona. Keskuse rajamist konsulteeris Leedu varasem veterinaar- ja toiduameti direktor.

Viimase päeva veetsime Rahvusvahelises Akhalteke Ratsakeskuses, vaadates galopiajamisi ja saades osa rahvuslikust spordi- ja kultuuriprogrammist.

Ahhal-tekiine on maailmas ligikaudu 6000 hobust, kellest pooled elavad Türkmenistanis. Siiani pole neid riigist välja eksportida lubatud, saab näha mis edasi saab. Selle riigi piirid on loomadele ja ka inimestele suhteliselt kinni.

Uuenev linn ja uuenev riik
Elanikke on selles riigis ligemale kuus miljonit. Riik on huvitav ja kõikjal näed, et raha jagub. Hobune on eristaatuses, vapiloom. Presidendi lemmik. See on taganud hobuste kultuse ja toetuse. Ainuüksi hobusekasvatajate organisatsiooni maja oli 10-korruseline. Hobuteemalisi skulptuure on linnades palju, laternapostidelgi on mõni hobuornament sees.
Pealinna uuendamine toimub pidevalt. Nõukaajast pärinev lükatakse tervete rajoonidena siledaks ja asemele tuleb valge marmorkattega hoonestus, uued teed ja pargid koos veemänguga.  Terve rida hooneid on Guinnessi raamatus. Ka kõrb (Karakum) muutub ümber linna metsaks. Linn on öösel sama valge kui päeval ja linnavalgustuse värvid vahelduvad.

Septembris toimuvad V Aasia Mängud – Asian Indoor and Martial Arts Games. Need hõlmavad ka ratsavõistlusi, mille tarbeks vajati karantiinikeskust. Linna keskel on valminud uus võimas peastaadion, mis on disainitud nii, et suur hobuse kuju vaatab ülevalt kogu alale.

Kaspia mere ääres uues turismipiirkonnas käib samuti hiigelehitus,  maksujõulised turistid Aasiast seal juba ka  puhkavad ning lahutavad meeltki.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s