Jähuud Rüütlis, kummiraja ja lossidega II osa

2e44eab87db7fb72ae7adb1e682d9b20
Pilt on illustreeriv


Anti Dühring
vabakutseline kirjatsura

Rüütli tänav ja selle ümbrus olevat kõige räpakam nädalavahetustesse jäävatel hommikutel. Tänu kojameeste hoolele on olukord linna peatänaval varajaseks ennelõunaks siiski üsnagi hea. Peatänav on koristatud, vaid selle vahetu ümbruskond annab märku öisest linnamelust.
Pärnu kesklinna jähuu erineb ülejäänud linnaosade jähuudest peamiselt tugeva karjainstinkti poolest, pideva vajadusega määrata rusikavõitluse teel endi seast kangeim ning üldise ja põlastava suhtumisega linnakultuuri.
Pikalt tänavalt mööda Hommiku tänavat Rüütli tänava poole liikudes võib tõesti öelda, uulits on oma hommikust nime väärt. Vaatamata sellele, et silma peaks püüdma alustatud uusehitus, märkab tänaval siiski rohkem hommiku eel laiali jooksnud jähuude tegevuste resultaati.  
Kuigi läheduses laiutab ehitusprahti vaid osaliselt täis olev prügikonteiner, on nälga kustutanud öise linnamelu nautijad penoplastist kiirtoidukarbid lihtsalt maha visanud. Miks, küsiks normaalne inimene, konteiner on ju lähedal? Jähuu ei oska sellele vastata. Ta viskas koos kaaslastega, karpide järgi oli neid kolm, prahi lihtsalt tänavale.
Läbustajate joogieelistust märgivad seevastu kolm siidripurki, mis sisu kaotanuna õnnetult pisut eemal konutavad. Vovka pole hommikust taaratretti vist veel alustanud. Ei,  taararindel käib siiski tihe konkurents. Justkui maa alt kerkinud tegelane läheneb kiirel sammul purkidele ja kadunud need ongi. Siit ka üleskutse jähuudele. Ärge vähemalt taarat puruks pekske. Las saab keegi mõnekümne sendi võrra jõukamaks.

Märgid jooksuajast
Edasi liikudes võib kuiva ilma korral teha tähelepanekuid jähuude paaritus-, õigemini paarilise peibutusharjumuste kohta, mis näib olevat üle võetud meie neljajalgsetelt sõpradelt. Nii mõnigi post uulitsal, nii mõnegi hoone nurk või kangialune näib olevat umbes meetri kõrguselt tumedam. Mõni lehkab rohkest märgistamisest suisa ebameeldivalt.  Tahes-tahtmata tuleb silma ette jalga kergitades piirkonda märgistav koer, kellel kindel plaan tugeva haisuga naabrimehe hatt ära võrgutada.  Eks imetajad ole me kõik. Jähuudki.

Lõpuks Rüütli tänav. Pagan, öö on vist rahulik olnud. Ei, pigem on tegemist siiski usina kojamehega. Rüütli niinimetatud Bermuda kolmnurga ümbrus ongi enam-vähem puhas. Isegi värskeid konisid ei vedele.
Üks tähelepanek siiski on ja see ei kuulu kojamehe kompetentsi. Pigem näitab see jähuude võimekust tarbida suurel määral Ameerikamaalt toodud kultuuri, täpsemalt närimise kummi. Ja selle tulemina on Bermuda kolmnurgas asuvate lõbustusasutuste sissepääsude esine tihedalt kummitäppidega palistatud.
Tuleb nentida, et jähuude nätsulembusest võiks linnale tulugi tõusta. Nimelt siis, kui nad sülitaksid oma nätsud välja korrapäraste vahedega ja ühtlaselt. Pärnu saaks peatselt kesklinna Rannastaadioni omaga konkureeriva ja kummist kattega jooksuraja, millel hea erinevaid üritusi korraldada. Jälle üks lisaväärtus Pärnule.
Tänu usinatele kojameestele on võimalik vaadata paljukannatanud Rüütli tänavat lähemalt. Ei pea kartma maas vedelevaid klaasikilde. Hiljuti uue omaniku leidnud maja Rüütli 40 vajab küll natuke kõpitsemist. Ülalt on varisenud paras törts krohvi. Täpselt ööklubi A.P.T.E.K sissekäigu kohal. Jääb üle vaid loota, et uus omanik pöörab tähelepanu.
Tegelikult võib Rüütli tänaval jalutades täna vahest rõõmugi tunda. Nii mõnigi uus poekene, kohvik või muu käitis on avanud uksed. Vahva ja tore. Tõsi, paljus näitavad hooned siiski peremeheliku silma puudumist. Ülikooli Apteegi alumine osa ei ole ilus. Pigem lagunev. Mõneti koomiliselt mõjuvad ka sama hoone sissekäigu kohal (jõuludest?) kaunistusena rippuvad ja kunagi elektri mõjul tänavat valgustanud jääpurikad… Õige, vankrit paranda talvel, rege suvel. Praegust halba suusailma silmas pidades võivad jääpurikad hoone välisilmel õigustatudki olla. Ja mis neist ikka praegu maha võtta, kaugel need jõuludki enam on.
Otsekui kedagi osatades pidevalt „pool seitse” näitavat seinakella võiks nimetada humoorikaks vahepalaks. Ja eks ta vahest näitab õiget aega ka. Suisa kaks korda päevas.
Rüütli tänaval jalutades linnast pikalt rõõmu tunda siiski ei õnnestu.
„Jaa! Ette tulevad niinimetatud Bastioni majad, Rüütli 22 ja 20,” hüüab pärnakas täis äratundmisrõõmu.
Tõesti, kahest lagunevast ja linnapilti risustavast hoonest kirjutab kohalik leht vähemalt paar korda aastas. Juba aastaid. Ja midagi ei parane. Hetkel võidavad muinsuskaitsjate ja majaomaniku omavahelisest kemplemisest vaid jähuud. Jähuud, kes rüüstamiste, sissetungide ja sodimistega kahe hoone seisukorda veelgi halvemaks muudavad.
Võib küll mõista sõnu miljööväärtuslik ja muinsuskaitsepiirkond, kuid milline on olukord tegelikult? Ei hakka meie hindama, kas linna peatänava välisilme on pantvangis muinsuskaitsjate või majaomaniku käes. Kuid kaks kõva kivi head jahu ei jahvata.  Ja seni, kuni keegi kolmas jõuliselt ei sekku, ajavad muinsuskaitsjad ja omanik oma jonni. Äkki peaks sekkujaks olema linnavõim? Kas poleks aeg kaaluda sundvõõrandamist või siis taltsutama muinsuskaitsjaid?
Ain Allas ütleks: „Kaua võib”. Aga TV3 saatejuht asub Tallinnas. Ja ega lühike telesaade Jähuulosse linnapildist kaota kah.

Jupike tänavat vajaks kõpitsemist
Kunagi esimeses järgus renoveeritud jupike Rüütli tänavast on lagunenud. Ei, siin ei saa süüdistada jähuusid. Tänavakivid on lihtsalt läbi. Talv, sool ja ilmastik on teinud oma töö. Juba mitu head aastat tagasi. Kas lohakas välisilme sobib linna peatänavale?
Seni piilub pronksist papa Jannsen lehe varjust lagunenud tänavakive. Suisa piinlik on lehepapa ees. Kõik käivad mööda. Kedagi ei näi huvitavat. Aga ometi koguneb Augustiunetuski tänavu Rüütlis.
Üldjoontes võib Rüütli tänavaga siiski rahule jääda. Kojamehed on meil tublid, ehk vuntsivad omanikudki hoonete välisimed veidigi kõbusamaks. On ka ettevõtjaid, kes raskuste kiuste proovivad kõrge rendihinna juures linna peatänavat vähegi elus hoida.
Rahule ei saa aga jääda kahe jähuulossiga, mis mädanevate tüügastena linna üldpilti reostavad.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s