Pärnu hävis turismimessil Peterburis täielikult

IMG_2807
Foto: Jüri Lebedev. Saalitäis Eestist huvitatuid, kellel pidi lihtsalt programmi maha müüma. Haapsalu linnapea on seda võimalust kasutanud täielikult.

Anti Dühring
Vabakutseline kirjatsura
23.04.2017

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) ja Haapsalu linna eestvedamisel Peterburis toimunud turismimessilt veebruaris jäi Pärnule täieliku autsaideri tiitel, altmineku põhjuseid võib leida mitu.
Pärnu peab suviseid turiste paksu ja täissöönud kassina loomulikuks sissetulekuallikaks, märkamata samas, et külje all askeldab usinalt Haapsalu, kes kõhnema ja aktiivsema tegelasena võib paksu eneseimetleja varsti vaat-et nälgagi jätta.
Just sellist sõnumit vahendasid üksteisest sõltumatult Eesti Kontserdi  müügijuht Indrek Poolak ning Pärnu linnavolinik ja volikogu haridus- ja kultuurikomisjoni esimees  Jüri Lebedev (reformierakond).
Mehed tõid oma väidete kinnituseks näite tänavu veebruaris Venemaal Sankt-Peterburis toimunud ürituselt „Lääne-Eesti linnade kultuuriprogrammide tutvustamine,” kus Haapsalu ja Kuressaare kõrval oleks pidanud Venemaa turismifirmadele ennast tutvustama ka Pärnu ning Pärnu turismiettevõtted.

Vaata galeriid messist!

 


Linnavolinik läks augutäiteks
„Pärnu oli küll minu ja Tervis ravispaahotelli Venemaa turgude müügijuhi Valeria Mjassojedova näol esindatud, kuid vähemalt Pärnu-poolne esindatus oli kaugel sellest, mis see tegelikult oleks pidanud olema,” rääkis oma sõnade järgi Peterburi messile juhuslikuks augutäiteks saadetud Lebedev nördinult. Linnavolinik kirjeldaski Peterburis toimunud ettevõtmist suure hansaturuna, kus põhiliseks tegijaks oli Haapsalu linn, mis oli esindatud linnapea Urmas Suklese isikus.
„Peterburi südames asuvas hotellis Ambassador olid väljapanekutega esindatud Haapsalu turismiettevõtted, Kuressaare turismiettevõtted, Go Bus ja Eesti Kontsert. Kõik müüsid oma suveüritusi. Aga kus oli Pärnu väljapanek? Ei ole olemas. Üritasin  midagi ette võtta. Leidsin laua, millel olid mõned Eesti supelasutusi, sealhulgas ka Pärnu omi tutvustavad venekeelsed brošüürid. Sättisin sinna kõrvale linnavalitsuse avalike suhete osakonnast suveniirideks kaasa “näpatud”  šokolaadid. Šokolaadid, mille andmise sidusin võõra brošüüri võtmisega olid kadunud minutitega. Aga nii ei müüda ju Pärnu suveüritusi Venemaa turismiettevõtetele,” oli Lebedev vaatamata üritusest möödunud pikale ajale ikka veel ärritunud.
Linnavolinikus tekitaski suurimat hämmingut linnavalitsuse pehmelt öeldes leige suhtumine Peterburis toimunud üritusse: „Üritust pidas tähtsaks Eesti peakonsul Peterburis Jaanus Kirikmäe. Kohal oli üks kohalikest telekanalitest… Minu teadmist mööda käis läinud aastal samal üritusel Pärnu abilinnapea Rainer Aavik. Kas ta siis ei teadnud tänavu, millise maastaabiga ettevõtmisega on tegemist? Ma ei usu, et eelmisel aastal oleks midagi olnud teisiti. Sukles sai seal kohapeal seitse lepingut veebiväljaannetega, andis Peterburi telekanalile intervjuu. Ta müüs Haapsalut ja nende suveüritusi nii, mis kolises. Pärnu loomulikult ei müünud.”  

Haapsalu ja Kuressaare müüsid kolinal
Lebedevi räägitut kinnitas Poolak, kes Eesti Kontserdi esindajana viibis suures osas Haapsalu linnapea Urmas Suklese eestvedamisel toimunud üritusel teistkordselt. Poolak rääkis, et Sukles tegeles Peterburis aktiivselt Haapsalu ja Haapsalu turismiettevõtete ning suveürituste müügiga Venemaalt pärit turistidele.
„Minu teadmisel koostasid kolm Peterburi turismibürood veebruaris aset leidnud tutvustuskampaania tulemusena turismipaketid Haapsalus sellel suvel toimuvatele üritustele. Aga see on vaid ühe aasta tulemus,” viitas Poolak tulevikule. Müügijuht rääkis sedagi, et Vene turistide osakaalu tõusu märkas ta juba läinudaastastel Saaremaa Ooperipäevadel, mida samalaadse ja Peterburis aset leidnud tutvustuskampaania tulemusena külastas eraldi pisut alla sajakonna turisti Venemaalt. Poolak nägi tutvustuskampaaniates suurt perspektiivi tuues näiteks põhjanaabrid soomlased, kes korraldavad sarnaseid üritusi Peterburis pea igal kuul.
„Vene turistide seas on Soome populaarne ja muutub järjest populaarsemaks. Samas oleks tänu traditsioonidele Pärnul hõlbus neid ka siia saada,” rääkis Poolak, kes päritolult pärnakana veel mäletas omaaegseid puhkajatehorde Venemaalt.
Hetkel, kui Poolak on rahul Venemaalt tulevate külastajate arvu suurenemisega Eesti Kontserdi korraldatavatel üritustel Haapsalus ja Kuressaares, ei ole tekkinud olukorraga rahul linnavolinik Lebedev, kelle sõnade järgi ei saa Pärnu endale sarnaseid eksimusi enam lubada. Ja seda, et tegemist on eksimusega, millele otsitakse vabandusi, on mees veendunud. Ta ei saa võtta tõsiselt kuuldud väiteid nagu polekski Pärnu turismiettevõtted Venemaalt pärit kundedest huvitatud. Ka ei saa ta nõustuda sellega, et oma väljapaneku korraldamiseks ja kohalike ettevõtjate teavitamiseks jäi aega napiks.  
Linnavolinik ei seadnud kokkuvõtteks kahtluse alla vajadust osaleda sarnastel üritustel. Ta kinnitas, et tutvustuskampaanial Peterburis ei ole sajakonnale Venemaa turismfirmade esindajale ja ajakirjanikule tarvis tutvustada Pärnut kui pärlikest Balti mere kaldal: „Seda teavad nad väga hästi isegi. Neile on vaja öelda, mis sel aastal toimub. Mis kell. Ja kuidas sinna saab. Alles siis saame rääkida Pärnu müümisest turismilinnana.”

Õhku jäänud küsimused
Lebedevi jäidki messist tulenevalt vaevama kaks küsimust. Miks ei andnud linn talle Peterburgi kaasa kümmet kilo raamatuid, mida ta keelt vabalt oskajana ise huvilistele jagada oleks saanud. Teine küsimus, millele linnavolinik senini  vastust leidnud ei ole on seik, miks ei saadetud messile kohustuslikus korras linnale kuuluvat Estonia supelasutust?
Just See on Peterburis toimunud messiga seonduva fiasko asjaolude uurimiseks teinud mitmeid järelpärimisi. Sihtasutusest Pärnumaa Turism vastas juhataja Kaire Ilus, et konkreetse sündmuse puhul on Pärnu-poolseks kontaktiks ja koordineerivaks üksuseks olnud Pärnu LV arenguteenistus, konkreetsemalt Anneli Lepp.
Anneli Lepp vastas meie järelpärimisele valikuliselt, teatades, et kutse osalemiseks veebruaris Peterburis toimuvale üritusele edastas võimalikele soovijatele ikkagi  SA Pärnumaa Turism. Tehti seda tema teadmise järgi läinud aasta oktoobris või novembris kogu maakonna turismiettevõtjate e-kirja listi kantud ettevõtetele. Tema teadmist mööda avaldanud soovi osaleda messil lisaks veel Ammende Villa, Estonia Resort ja Medical Spa ja Vango talu.
Üksikasjalikumatele küsimustele nagu millal oli Pärnu Peterburi turundusüritusel esimest korda esindatud või kes on olnud füüsiliselt kohal esindajatena, Just See vastuseid ei saanud.
Samuti ei saanud me vastuseid küsimustele milline oli Peterburi projekti eelarve ja kas Peterburi projektist on tõusnud Pärnule tulu.

 

Advertisements

3 thoughts on “Pärnu hävis turismimessil Peterburis täielikult

  1. Pingback: Just seda …

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s