Pärnus jähuukultuuri* otsinguil I osa

Anti Dühring
vabakutseline kirjatsura

Viagens_de_Gulliver_054* Jähuu: Jonathan Swifti järgi on jähuu inimesest arenenud inimeselaadne olend. Kirjelduse järgi on jähuud ahned, mustad, räpakad, agressiivsed, saamahimulised, võimujanulised ning sageli alkoholismi ja narkomaaniasse kalduvad inimeselaadsed kahejalgsed.  Raamatu „Gulliveri reisid” IV osas on jähuud mõistust omavate hobuste majapidamisloomadeks ning täidavad füüsilisi ja mõistust mitte vajavaid ülesandeid. Elavad peamiselt karjas, juhiks on olend, kes on teistest jähuudest alati kehalt inetum ja hingelaadilt kurjem. Sel juhil olevat enamasti soosik, võimalikult tema sarnane, kelle ametiks olevat lakkuda oma isanda jalgu ja tagumikku ning ajada emaseid jähuusid tema talli.


Pärnu linnaosad hiilgavad kevadeti heakorratusega, tihti ei riku silma mitte ainult lume alt välja sulanud sodi – sageli toovad näiteks Uus-Sauga elanikud juba koristatud kohtadesse olmeprahti ja prügi täiendavalt juurdegi. Linna ei paista see huvitavat, ükskõikseks näib jäävat kohalik konstaabelgi.  


Pärnus, Uus-Sauga elamurajoonis võib hommikune koduuksest väljuja avastada kortermaja prügikonteineri juurest järjekordse rõõmsa üllatuse. Nimelt tõuseb inimeste, aga ka jähuude, elatustase ja jälle kord on üks üleaedsetest jähuudest lõpetanud remondi oma korteris.

Loomulikult vahetas jähuu remondi käigus välja ka koduse interjööri ning jalgujäänud vana kušett, mida Facebooki kommuunis „Annan Ära Pärnus Tasuta!”jagama ei hakatud, rändas öö varjus ja salaja suure prügikonteineri juurde.
Suurepärane saavutus, mõtleb väljuja, kujutades ette öist hiilimisretke lõpetanud ja silmapiludega varustatud vargamütsi peast võtvat üleaedset jähuud. Remondiks raha jätkus, prügiveoks Paikresse aga ei jagunud.
Siit ka hiilgav idee jähuudelt üldisemalt. Kallid pärnakad. Evigem poh****i ja jagagem oma rõõmu vastremonditud korteri üle naabritegagi. Ning naabrid oma suures rõõmus kindlasti toetavad korteriremontijast jähuud, kes varasemalt prügikonteineri ehitusprahiga lihtsalt üle ujutas. Nüüd tasuvad majanaabrid rõõmu ja vaimustuse märgiks ka järjekordse erakorralise prügiarve eriti suurte jäätmete erakorralise teisaldamise eest.  Tõenäoliselt jagas just sellist rõõmu kaaslinlastele värskelt Uus-Sauga 38b asuvas majas remondi lõpetanud (kaas)kodanik – jähuu?Jänes, sul jalad haisevad

Edasi, Uus-Saugast Rahu uulitsasse pööranud linlane ei pea järjekordset hoolimatust otsides kaugele jalutama. Hoolimatus, isegi kaaslinlastele näkku sülitamine, avaneb kümnekonna meetri pärast. Seekord on hiilanud keegi parkimismeistrist jähuust autojuht.
Kevadine uputus (repliik, kuidas ja millises ulatuses tegeles ummistunud tänavatruupide puhastamisega AS Pärnu Vesi) tegi meistrile selgeks, et parklast on kõige viisakam ja hõlpsam välja pöörata üle haljasala. Jättes sinna kahe puu vahele mõnusalt sügavad rattaroopad. Roopad, mis otsekui karjuvad, näe, minul on ümbruskonnast po** i, mina ise tean, kust ja kuidas ma oma tranduletiga maja ees asuvast parklast välja pööran. Ja rattajäljed?

Need jäävad haljasalale igaveseks sarnaselt graffitile Fortum Termesti katlamaja seinal. „Jänes, sul jalad haisevad,” on üks jähuudest sinna vene keeli suure nördimuse märgiks jäädvustanud.  
Vahe tänavalt Laeva poole liikudes ei torkagi silma midagi eriti tavatut. Üks koloonia kasse, üks maha jäetud ja prahivälja keskel laiutav pood, mullusest heinast, maas vedelevatest suitsukonidest ja puruks pekstud pudelitest rääkimata.

Laeva tänav seevastu ei olegi ropp. Muidugi võib märgata kadumatuid suitsukonisid, siiski on sademete puudumine peitnud rohkem Uus-Sauga tänava piirkonda jäävad ja juba traditsiooniks kujunenud lombid. Meenub AS Pärnu Veest mõned aastat tagasi lahkunud Garry Suuk, kelle kinnituste kohaselt olla toonasel Pärnu Veel olemas olnud ka plaan soovimatute lompide likvideerimiseks. Suugil oli vähemalt plaan, mille ta hea administraatorina oleks kindlasti ka ellu viinud. Tänastel Pärnu Vee juhtidel on plaani täitjaks ilm, mis suured üleujutused ja lombid ajapikku koristab.Uus-Sauga tänav kunagise sõjaväelennuväljani
Ehitustandriks kujunenud Uus-Sauga tänav kuni Pärnu ümbersõiduni on kahtlemata kodulinna jähuukultuuri pärlite pärliks. Läinud aasta suve keskel suure hurraaga üles songitud tänavajupp oli seni kohalikele mõnusaks jalutamiskohaks. Nüüd on pärnade ja muruga ümbritsetud puhketee muutnud parajaks mülkaks.  Mülkast pisut eemal troonib suur postament, millel uhkelt Euroopa Liidu ja Eesti lipud. Pealkirigi uhke. Pärlimõisa tee! All lisaks ettevõtete logodele ka Pärnu Linna logo, märkimaks, kui uhked me selle teejupi ehitamise üle oleme. Valmimisajaks on toodud postamendil selle aasta juuli.
Ja jälle näib jähuude käsi mängus olevat. Vähemalt kaudselt, sest keegi tööpäevadel praegu Pärlimõisa teed ei ehita. Jääb mulje, kell kukkus ja labidas jäi meistrimeestel õhku rippuma. Või sai raha otsa. Kohalikud on harjunud, sügiseti koristati sealtkandist lehed ja muu praht. Tänavu mitte. Miks, oleme niigi kõik ülessonkinud. Jähuu näib mõtlevat, et vinguvad pisut ja jäävad vait. Nagu eestlasele kohane. Aga seda, et tööl peaks ka kultuur olema – selle peale ei mõelda. Ajutised ebameeldivused, ähh, las olla, elu ei peagi lill olema.

Üles kaevatud tee, mis hädapäralt kaetud kruusaga. Kohalikku jähuukultuuri ilmestavad ning puruks pekstud pudelid… Uus – Sauga tänava autosõiduosa lõppu takistav teepiire, mis tegelikult juhte ei takista, kuid mis siiski on linnavalitsuse ühe osakonna mulluse või tunamulluse geniaalse mõttekäigu tulemina kaetud kuivanud umbrohtu täis kasvanud muldvalliga…


Jähuude isetegevuse käigus tekkinud ja kõiki liiklusohutuse reegleid eirav pealesõit Pärnu ümbersõiduteele. Muide, liiklusmärkidega tähistamata pealesõit Ehitajate tee pikendusele võeti intensiivselt kasutusele just Pärlimõisa tee ehitusel.  

Olgu öeldud, isetegevuslik pealesõit ei näi häirivat ei linnavalitsust ega politseid, häirib ta vaid isetegevuslikku aktivisti, kes sinna suuremaid ja puruks sõidetavaid puuronte ette sätib.


Edasi, pigem tagasi, jähuukultuuri avastama
Ümbersõidust Uus-Saugat mööda linna poole jalutades võib kohata jälle kord palju seda, mis korrektsel inimesel silma ei rõõmusta.
Enne nõukaaegseid garaažikooperatiive võib kohata järjekordset isetekkelist prügimäge. Laiali paisatud prügikotte ja muud vedelevat trääni vaadates jääb hetkeks mulje, et tegemist pole päris koduukse ette kakavate jähuudega. Need jähuud näivad olevat väheke kultuursemad. Sodi on ilusasti pakendatud, pärit näib, et majadest, mis prügiveo arvelt kokku hoida püüavad. Ja jälle kaaskodanike arvelt. Keegi ju lõpuks peab selle saasta ometi ära koristama.
Lõpetuseks jäägu viimane jähuupärl. Nimelt renoveeritud ja stalinistlikku arhitektuuri  tähistavate kahekorruseliste kortermajade ette jääv Puiestee bussipeatus.
Siinjuures tahaks küsida linnavalitsuselt, Pärnu ühistranspordikeskuselt, kes, oh kes, peab hoolitsema bussipeatuste puhtuse eest? Kindlasti peaks seda esiteks tegema linnakodanik, kes oma ärasuitsetatud sigareti peaks viskama peatuses asuvasse prügikast. Ja neid on seal kaks. Eks jähuu käitu jähuule omast ümbrust nähes ikkagi jähuuna ja viskab koni maha.
Siiski kerkib täiendav küsimus. Kes peaks korjama bussipeatusest kahe aasta vanused kõdulehed? Poolteist aastat tagasi segamini pekstud ootepaviljoni, nüüdseks juba asendatud, klaaside killud? Muidugi oleks ilus, kui seda teeks mõni aktiivne linnakodanik Teeme ära kampaania raames.
Kuid siiski, küsin Pärnu vastavat haldusala reguleerivalt abilinnapealt, kas Pärnu lõppeb sillal? Ja ärge tulge kõigis pattudes kohalikke jähuusid ja külla sattunud vandaale süüdistama. Lõpetuseks, kas kohalik konstaabel ei peaks linnaosa heakorral silma peal hoidma? Kui ta seda vähestki ei suuda, siis mida ta üldse suudab?

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s