Vana frakk kõlab laupäeval pärnakaile tasuta

17813995_10155194594482767_195008413_nPeeter Kaljumäe
näitleja ja muusik
Anti Dühring
vabakutseline kirjatsura


Laulja ja näitleja Peeter Kaljumäe rõõmustab pühadeaegsel laupäeval Pärnu Ühisgümnaasiumi aulas pärnakaid tasuta suurejoonelise kontserdiga. Kell 16.00 algaval üritusel saab kuulata muusikat nii Eesti kui ka klassikalist Viini operetti viljelenud heliloojailt.


Kohtusin näitleja ja muusiku Peeter Kaljumäega Pärnus, Gruusia restoranis Kolhethi, teades eelnevalt, et just see hubane koht on Kaljumäel Pärnus viibimise ajal üheks linna kahest kohvikust,  kus teda suure tõenäosusega kohata võib. Kuna kohvik „Nullpunkt” tundus seda sorti vestluse jaoks pisut väike, siis valisingi Kolhethi kohaks, kus tegusat ja aktiivset kultuuritegelast küsimustega tüüdata.

Räägime esmalt kontserdist. See on teie 50. sünnipäevale pühendatud kontsert aasta aega hiljem?
Ta on sünnipäevale pühendatud ja ei ole ka. Tegelikult oli sünnipäevakontsert aasta tagasi. Aga orkestri ja kontserdi kavaga sai suur töö ära tehtud. Ja hakkas tunduma, et kogu see töö vääriks enamat kui üks esituskord. Ning kui päris aus olla, tuli ees oleva kontserdi initsiatiiv rohkem Kaido Kivilt, orkestrijuhilt.

Orkestri – Kaitseliidu orkester Saxon?
Jah, Pärnumaa Kaitseliidu Maleva orkester Saxon. Hästi, ma mõtlesin, võtaks aastakese puhkust, et korraldaks kontserdi hiljem, aga Kaido ütles ei. Teeme nüüd ja kohe. Ma ise ei olnud sugugi päris kindel, et saame korraldamisega hakkama. Kõik see nõuab ju aega ja energiat. Rahagi napib alati. Aasta tagasi olin juubelikontserdiks valmis, hetkel tundsin, et ei ole. Aga Kaido ütles ei, teeme ära.
Siis sai hakatud saali otsima.
Vaatasime kuupäeva, pidin ju külalisesinejatega kooskõlastama, et nad ikka vabad oleksid. Nemadki teenivad oma leiba erinevates paikades. Esinejad on ju muidu ka aktiivsed inimesed – kes esineb ühel, kes teisel üritusel. Nii saigi kompromissina leitud kirikupühade vaheline aeg, mis oli muidu tiheda esinemisgraafikuga külalisesinejatel vaba.
Noh ja saali juurde. Kaido kohe pakkus Kontserdimaja. Aga kes selle kinni jõuab maksta. Muidugi, kui kontsert oleks tasuline ja saal puupüsti täis, ei oleks probleeme. Tee veel paari tuhande eurone reklaamikampaania, siis oleks kõik kulud kaetud. Aga meie kontsert on tasuta.
Edasi, Endla? Oleksin Endla teatri saali saanud soodsamalt. Jällegi. Teater läheb ju remonti. Nemad kolisid sanatoorium Tervisesse. Ja kui helistasin sanatooriumisse, siis seal haarati kahe käega peast kinni, oi, meil niigi sellel nädalavahetusel kõik kohad teatrit täis. Mõtlesime edasi. Tavaliselt on kevadised kontserdid toimunud Nooruse majas. Hakkasime arutama, et tänavu võiks midagi teisiti olla.

Maksate tribuuti koolile?
Ei, seal tekkiski mõte selline. Endise kuuenda keskkooli, nüüdse Ühisgümnaasiumi saal pole ka ju akustiliselt kerge.  Ta natukene „kõliseb.” Aga see on näiteks Pärnu Raekoja saalist veidi suurem. Raekotta sa ei pane poodiume juurde. Pealegi muutub raekoja saal siis ju veelgi väiksemaks. Kuuenda keskkooli või Ühisgümnaasiumi saalis saame me seevastu mängida lava sügavusega. Trummid kolivad sinna, see annab meile mängumaad saalis juurde.
Helistasimegi mõtte peale Mart Kuuskmannile (Pärnu Ühisgümnaasiumi direktor), kes oli kohe päri. Nüüd me omadega koolis olemegi.
Ja muidugi, eks ta ole sümboolne ka. See on minu kool ja Kaido Kivi on sama kooli lõpetanud. Ka laval olijatest on mitmed selle kooli lõpetanud. Näiteks metsasarve mängiv Arvi Sommer, minu klassivend. Kaido Kivi poeg Karl õpib seal koolis praegu. Orkestrante, kes on nende seinte vahel õppinud, on meil veel. Lihtsalt erinevate koolide nime all.

17800043_10155212384322767_5225346994651985033_n
Kelli Uustan ja Karl Gustav Adamsoo. Foto tegi Peeter Kaljumäe Jõulumäel toimunud kontserdiproovis.

Mainisite külalisesinejaid. Kes solistidest külla tulevad?
Estoonlastest on bariton Rene Soom. Tenor Urmas Põldma on ka sisuliselt estoonlane, ta teeb seal mittekoosseisulisena kaasa mitmetes lavastustes. Kuid ta on olnud nii RAM-i, kui ka Estonia solist. Osaleb veel laulja Heli Vahing, laulja ja helilooja Kelli Uustani, vana sõber ja Vändra, õigemini isegi Vihtra, poiss Artur Raidmets ja noor superstaarisaate kasvandik Karl Gustav Adamsoo, kes praegu Tartus ajakirjandust õpib. Ja muidugi tuleb Saxonile külla Peeter Kaljumäe ka (naerab). Teate küll, see on see muhedalt paks pärnakas, kes armastab laulda.

Esitate kontserdil millist repertuaari?
Lihtsam on öelda nii. Alguses on paar Gennadi Podelski pala, esimene lugu on näiteks „Pärnu legend”. Esitab Heli Vahing, see on väga tugev asi. Artur Raidmets esitab Modern Foxi aegadest kuulsat „Rikas ja vaene”.
Peamiselt ongi kontserdi esimeses pooles Eesti autorite looming. Välja arvatud viimane ja kontserdi nimilooks olev „Vana frakk”. Kui läinud aastal oli Vana frakk kogu kontserdi viimane lugu, siis sellel aastal on natukene teisiti, sest osa soliste ei saanud tänavu vaatamata aegade kompunnimisele kahjuks tulla.
Tegelikult olemegi kava pisut ümber teinud ja mõned uued palad tulevad esitamisele ka. Eelmine aasta oli meil kavas vaid üks pala klassikalisest Viini operetist. Nüüd on Viini operetti natukene rohkem. Killukene Carl Millöckeri „Gasparonest,” või Carl Zelleri „Linnukauplejast,” mis on praegu rahvusooperi Estonia proovisaalis ja tuleb kevadel välja. Imre Kalmani „Silvast” on üks number. Ei, jah, juures on natukene Viini operetti, mida ise olen alati väga armastanud.
Eks valik saigi tehtud põhimõttel, et kõik esinejad saaksid esitada väärikaid palu. Näiteks, kõik kes mind rohkem või vähem kuulanud on, on minu esituses kuulnud ka Boni laulu. Eelmisel aastal jätsin ta välja, laupäeval Pärnus aga esitan uuesti. Tõsi, tänavu laulame seda kolmekesi koos.

Iga ürituse korraldamisega kaasnevad alati kulud.
Ja muidugi. Mis puutub orkestri ettevalmistusse, siis näiteks on läbi viidud ettevalmistav laager. Siinjuures peangi tänama Pärnumaa Kaitseliidu Malevat, kes selle võimalikuks tegi. Kaitseliidu orkester on muidugi igal kevadel ühe kontserdi andnud ja see on Saxonil traditsiooniks. Nii ei ole ka meie kontsert ekstra minu juubeli tähistamiseks. Kontsert oleks korraldatud nii ehk naa. Aga seekord otsustasime, et korraldame just sellise. Ehk õla panid alla Kaitseliit, Kultuurkapitali Pärnu osakond ja loomulikult Ühisgümnaasium, mille ruume me tasuta kasutada saame.
Lühidalt, tasuta üritus pärnakaile sai meil printsiibiks. Alustuseks, kool ei võta üüri. Ennist juba rääkisin rahast, mis oleks kulunud ruumide rendile. See oleks olnud juba number ja siis usun, et vaevalt oleksime suutnud pärnakaid kevadel tasuta kontserdiga rõõmustada.
Lisaks tegutseb orkester vabatahtlikkuse alusel nagu kogu Kaitseliit. Orkestrandid ei saa selle eest palka, et käivad igal kolmapäeval proovis. Saxonis mängib väga mitmesuguseid inimesi. On veel neid, kes mängisid kunagises Pärnu KEK-i orkestris. Aga on ka päris noori õppureid muusikakoolist. On ka selliseid, kes muusikakooli ajal mängisid Saxonis, nüüd aga tulevad selleks kontserdiks eraldi kohale. Või Arvi Sommer, kes on seotud linnaorkestriga, aga lööb oma metsasarvega laupäeval kaasa. Tavaolukorras on Saxonil üks metsasarv, esitamisele tulev repertuaar nõuab aga enamat.

Ja repertuaarist, sätetest rääkides, sai Saxon omale uut instrumentaariumi. Kellamäng, timpanid. Varem, kui korralikke pille polnud, siis polnud ka vajadust mängijate järele. Nüüd pillid on, aga kes neid mängib? Endale mulle timpanid väga meeldivad ja kasutan neid pille oma orkestreeringutes tihti. Ka selleks kontserdiks tuuakse külalised. Ja saavad timpanil pumistada peaaegu iga pala lõpul.

Kes on lood orkestreerinud?
Eks timpanite pumistamises olen suures osas mina süüdi. Nagu öeldud, minule need pillid väga meeldivad ja kuna kaks kolmandikku seadetest on minu tehtud, siis on see loogiline. (naerab) Ma kasutan timpaneid orkestreeringutes ka siis, kui neid peaaegu vaja ei ole. Millegipärast mulle timpanid meeldivad. Ka kellamäng on praktiliselt igas minu sättes sees. Seadetest. Kasutame Mati Põdra, Peeter Saani, Ülo Raudmäe ja mitmete teiste Eesti muusikute seadeid.

Lõpetuseks prognoos. Palju kuulajaid ühisgümnaasiumi saali ootate?
Oi, ei oskagi öelda. Minu eelmise juubeli kontsert, mis toimus Pärnu Raekojas, seal seisis osa kuulajaid püsti. Kooli saal on natukene suurem. Igatahes oodatud on kõik.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s