Rohkem julgust, öelda EI

cpq4nwuwaaasxuuPärnu pole provints, vaid paljude jaoks ihaldatud paik elamiseks ja olemiseks. Meid on õnnistatud enneolematult mitmekülgse ja atraktiivse looduskeskkonnaga. Ka meie inimesed on  läbi aastate elukeskkonda palju panustanud. Meil on väga vilgas ja mitmekesine kultuurielu. Siia tahetakse tulla.

Just seepärast on meie privileeg,  ent vahel ka  kohustus, öelda EI. Linnapea aegadest meenub kehtestatud põhimõte, et tingimustes kus Pärnu ettevõtjad on kulutanud palju vaeva ja raha aastaringseks linnarahva  ja külaliste teenimiseks, ei luba me kolm kuud kestvat õlletelki Hedoni kõrvale. Põhjusel, et just suvekuud on need, kus ka meie enda restoranid ja kohvikud saavad talveks rasva varuda.

Selle valguses on arusaamatu, et Tänavatoidufestivaliga tahetakse astuda teist aastat järjest sama reha peale. See idee Pärnu suvisel peatänaval oli mulle arusaamatu ka aasta tagasi. Ja ma ei jätnud seda enda teada. Tulemuseks oli, et kolme korra asemel toimus festival korra. Ilma erilise eduta. Eelmisel aastal põhjendati soovi suure rahavahulgaga Weekend Festivalil. Ent sel aastal on Tänavatoidufestival kavandatud 26-27. augustile. Tahaks küsida: millised rahvamassid neil päevil Pärnusse saabuvad? Oletasin, kontrollisin ja ei eksinud: 26. augustil on ülimenukas Muinastulede öö. Asi sai kohe selgemaks… Ent söandan väita, et 95% inimestest, kes sellest maagilisest tuledemängust osa saama tulevad ,on pärnakad, kelle teenindamisega enne seda ja pärast, saavad meie restoranid ja kohvikud kenasti hakkama.

Ettevõtjad on Tänavatoidufestivali nimetanud Augustiunetuse odavaks koopiaks. Täiesti nõus. Puhtalt kommertsiaalne. Ent olulisim: sarnastel toidufestivalidel on ruumi ja kohta meie kohvikute terrassi esisele platsile vaid siis, kui nad  toovad arvestataval hulgal uusi külastajaid  väljastpoolt Pärnut ja Pärnumaad. Pluss kultuuriprogramm, mis on oluline lisandväärtus ka linnaelanike jaoks. Tänavatoidufestival ei täitnud neist kriteeriumidest kumbagi.

Olen üllatunud, et linnavalitsus ei kuula oma ettevõtjaid, kes väljendasid oma eriarvamust samuti juba aasta tagasi. Oma ettevõtjaid, kes on viimastel aastatel meie nimel, küll ka enda huvides palju investeerinud. Selle tulemusel on meie valikuvõimalused täna kaks korda suuremad kui veel kümmekond aastat tagasi. Hinnakem seda.

Samas on päevselge, et suvisel kõrghooajal on Steffani pizza ukse taga ikka järjekord. Ent see on loomulik, sest mitte ükski ettevõtja ei dimensioneeri oma äri suvise tippkuu järgi. Ent päeva lõpuks saavad kõik söönuks. Järjekorrad on tipphooajal ka lääne kuurortides. Ent selle lahenduseks ei ole restorani ette püstitatud telk.

Me kõik teame, et Pärnu turismi, koos sellega ka toitlustusäri on tugeva sessoonse iseloomuga. Mistõttu meil on rohkem kui küll õigustuseks eelistada neid, kes meie eest 12 kuud aastas hoolt kannavad. Koore riisumise soosime suvehooajal pole viisakalt väljendades soliidne.

Lausa alandav on Tänavatoidufetsivali korraldajate lubadus, et sel aastal “saavad teiste seas OMA ALA Pärnu kohalikud toidupakkujad ja käsitööjoogid”. No kuulge, kas meie ettevõtjaid käsitletakse kui pärsimaalasi, et nad tuleb teistest eraldi, oma alale paigutada?

Üks + üks ei ole alati parem kui üks. Telgist või truckist rääkimata.

Toomas Kivimägi
Pärnu linnapea, endine

Advertisements

2 thoughts on “Rohkem julgust, öelda EI

 1. Aga selle eest kuulab linnavalitsus kohalikke elanikke, kes on väga õnnelikud sellise toidufestivali üle. Kaua see kohalik ikka jõuab neidsamu ülehinnatud toite Pärnu peatänavatel süüa. Väga hea vaheldus on vahepeal soodsat ja teistsugust toitu nautida. Toidufestival peaks kindlasti toimuma rohkem kui 1 nädalavahtuse ja juba eelmise aastal olime väga pettunud et see kokku tõmmati.

  Meeldib

  1. Nõustun Mariaga,
   Ka väljaspoolt Pärnut elavaid pärnakaid meelitavad sellised üritused rohkem kodulinna külastama. Aastaid olen Pärnut külastades tundnud, et toitlustuskohti on küll palju, aga süüa pole kusagil, sest kõik on ikka sama, nagu aastaid tagasi.
   See, et kohalikud ettevõtjad ajaga kaasas ei käi, ei tohiks takistada elanikel uusi elamusi saamast.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s