Tööhõivereform tervendab santi Jumalasõnast paremini

20170313_180647
Autor: 
Anti Dühring
vabakutseline kirjatsura

Hiljuti käivitunud tööhõivereformi tulemusel paranevad töövõimetud Eestis kiiremini kui mõnel sektantlike jessukeste kihutuskoosolekul, pimedad saavad nägijaiks, kurdid kuuljaiks ning lombakad väljuvad tantsides töötukassa regionaalkontoritest tööturule.

Seadusandja on seni töövõimetute massilist tervenemist põhjustanud reformi põhjendanud vajadusega suunata seni tulutult looderdavad ja riigilt oma nigelaks eksistentsiks sandikopikaid saavad pensionärid tööturule.
Kinnitati, et Eesti Töötukassa on võimeline suunama enamuse töövõimetuid just sellisele tööle, milleks konkreetne isik suuteline on. Kinnitati, et töövõimetute töövõimetusprotsendi arvestamisel kellelegi liiga ei tehta.

Mehhanism käivitus.
Kui meedias on esitatud üksikjuhtumeid, kus rohkem, kui 60-80protsendilise puudega töövõimetud on imeväel tervenenud ning õnnelikult tööturule naasnud, siis puuetega inimeste foorumites paistab olukord teine.
Ei räägita pelgalt üksikjuhtumeist, vandenõuteooriana nähakse hoopis töötukassa soovi vabastada riigikassa taagast, mis seisneb puuetega inimestele makstavas pensionis. Foorumites on puuetega inimesed jõudnud järeldusele, et vabaneda soovitakse ühtlasi minimaalsetest pensionitest-toetustest, mida makstakse inimestele, kelle töövõime on vähenenud alla 50protsendi.
Nii on teada juhtum imeväärsest paranemisest Pärnus, kus rohkem kui kolm aastat töövõimetustoetust südamepuudulikkuse ja rütmihäire tõttu saanud inimene, kes sealjuures veel ametlikult töötas, töövõimetustoetusest ilma jäi.
Eesti Töötukassa põhjendus, millega õnnistati aastaid tagasi 40protsenti oma töövõimest kaotanud inimest, kõlab aga parimas bürokraatliku asjaajamise stiilis: „Töövõimetustoetuse seaduse paragrahvi 11 kohaselt makstakse töövõimetustoetust inimesele, kellel on tuvastatud osaline või puuduv töövõime. Eesti töötukassa otsuse kohaselt ei ole taotleja töövõime vähenenud. Eeltoodust lähtuvalt puudub taotlejal õigus töövõimetustoetusele.”
Omaette küsimusi, mis ühtlasi toidavad ka vandenõuteooriat leiab Eesti Töötukassa ametliku koostööpartneri AS Põhja – Eesti Taastusravikeskuse spetsialisti hinnangus.
Nenditakse: „Töövõimetustoetuse seaduse paragrahvi 5 kohaselt ei ole isiku töövõime vähenenud, kuna isiku töötamine ei ole tema terviseseisundit ning sellest tulenevaid tegutsemise ja osalemise piiranguid, nende prognoosi ja eeldatava kestust arvesse võetud takistatud.”
Edasi leiaib AS Põhja – Eesti Taastusravikeskuse spetsialist, et taotlejal on siiski kerge (sic!)   tegutsemispiirang käelise tegevuse valdkonnas. Spetsialist märgib ka, et tegelikult on taotlejal siiski lisaks veel vereringeelundite ja hingamisteede haigus. Spetsialist kinnitab isegi eraldi, et südame rütmihäired on alandanud taotleja füüsilist vastupidavust ja taotlejal on raskendatud tavapäraste vahemaade läbimine ja liikumine treppidel.
AS Põhja-Eesti Taastusravikeskuse spetsialisti lõplik hinnang on aga vaatamata nenditud tervisehädadele optimistlik ja paljulubav. Inimene on terve ja sobib tööle.
Kokkuvõtlikult bürokraatlikus keeles: „Kuigi taotlejal esinevad piirangud eelnimetatud tegevustes, ei mõjuta need taotleja töövõimet ulatuses, mis takistaks töötamist. Eeltoodust tulenevalt ei tuvastatud taotleja töövõime vähenemist.”

60protsenti on 100protsenti, ehk kobi tööle
Ehk olukorras, kus varem oli inimese töövõime vähenenud 40protsenti, leidsid Töötukassa ja AS Põhja-Eesti Taastusravikeskuse spetsialist loogiliselt rehkendades, et lahutame 100protsendist 40protsenti ja saame vastavalt 60protsenti. Täna leiame, et 60protsenti on tegelikult 100protsenti. Kuna eelmise 100protsendi puhul oli töövõime kaotusega arvestatud, siis uue 100protsendi puhul, mis tegelikult oli varem 60protsenti, inimese töövõime kadunud ei ole.

Puuetega inimeste foorumites on mitmel korral kirjeldatud eelnenule sarnaseid matemaatilisi rehkendusi. Siiski soovivad inimesed teada, kuidas ja millest on tingitud näiteks toodud hinnangud. Rahvusringhäälingu telesaates „Suud puhtaks” väitis töövõime kaotust hindav arst auditooriumile, et tihti on raskendatud pere- ja eriarstidelt töövõime vähenemise taotlejate haiguslugude saamine.
Võla- ja perenõustamisega tegelevad mittetulundusühingud on viidanud aga raamatule, õigemini puudustele raamatute täitmisel, mida taotleja töövõime vähenemise määramiseks täitma peab.
„Kui töötukassas on raamatu täitmiseks ette nähtud 30minutit, siis minul kulub inimesega koos raamatu täitmisele vähemalt kaks tundi ja need on kaks tundi, mis on täis tihedat tööd. Eelnevat kokkusamist arvestamata,” ütles olukorda kommenteerinud Pärnus tegutsev võlanõustaja. Ta lisas juurde, et protsentuaalset statistikat ta teinud küll ei ole, kuid on selge, et  töövõimetustoetus määratakse suurema tõenäosusega neile, kes vajalikud dokumendid ise täidavad.
„Sellel on ka loogiline põhjus. Poole tunni jooksul ei saa inimene põhjalikult vastata raamatus toodud küsimustele. Ja nii jäävad toetuse saamiseks esitatavad algandmed puudulikuks.”

Põhjus võibki peituda raamatus
Samuti osalise töövõimega inimene kirjeldas olukorda, kus oma töövõimetustoetuse pikendamiseks pöördus ta töötukassa poole. Tema sõnade järgi oli Pärnu Töötukassa büroo puhas, töötajad viisakad ning abivalmid.
„Lahkelt pakuti mulle abi töövõimetustoetuse saamise aluseks oleva raamatu täitmisel,” muljetas taotleja, kes soovis jääda anonüümseks põhjusel, et menetlus temale määratava töövõimetustoetuse osas veel käib.
Kokku võttis taotlejal kogenud ametniku juhatusel raamatus olevate ja kirjutaja hinnangul vägagi komplitseeritud küsimuste täitmine aega umbes 20minutit.  Järgnev ei olnud aga töötukassa büroo töötajate lahkust ja viisakust arvestades roosiline. Töötukassas leiti nimelt, et taotleja töövõime vähenenud ei ole. Väitega mitte nõustumise korral võib taotleja aga pöörduda vaidega kas töötukassa või siis kohtu poole.
Teine töövõimetustoetust taotlev ja samuti anonüümseks jääda sooviv pärnakas kirjeldas, kuidas tema oma raamatut täitmis.

„Sain raamatuks koondatud küsimustiku Eesti Töötukassa Pärnu Büroost. Oli selline A4 formaadis algkooli töövihiku moodi asi. Parajalt paks ja ilusasti suure kirjaga,” rääkis pärnakas muheledes. Ta kirjeldas, et raamatu andnud ametnik olnud isegi kergelt pettunud, kui kuulis, et taotleja soovib seda täita ise ja kodus. „Ilma häirivate elementideta.”

Kodus tabas taotlejat seevastu hämming. „Üha järgnevatele ja järgnevatele küsimustele vastates hakkas minul tekkima tunne, et küsimused on tegelikult konksuga. Ja nimelt. Olin just lõpetanud oma puudest tulenevale küsimusele vastamise, kui kolme küsimuse pärast saabus uus küsimus, millele tegelikult olin juba varasemalt vastanud. Selliseid oli mitmeid,” väitis pärnakast töövõimetustoetuse taotleja.
„Ma ei levita küll vandenõuteooriaid, kuid loogiliselt on küsimustikke täitva inimese käitumine ühene. Soovitakse kiiremini lõpetada ebameeldiv ja tüütu töö. Siin võibki tekkida tunne, et oh, olen sellele küsimusele juba põhjalikult eelpool vastanud, küll ametnik mäletab. Ei viitsi uuesti põhjalikult paberit määrima hakata. Ei mõelda sellele, et ametnik ei pruugi mäletada. Või ei soovi. Seega, määrige paberit isegi rohkem, kui esialgsel vaatlusel vaja. Nii ei saa ametnik enam unustada. Või väita, et oled esitanud valeandmeid.”  

Advertisements

6 thoughts on “Tööhõivereform tervendab santi Jumalasõnast paremini

  1. Ja kui ära võetakse töövõimetuspension , siis kes maksab rohtude eest mida peab surmani võtma ? Kas töötukassa hakkab seda omast taskust kinni maksma ?

    Meeldib

  2. Nojah töövõime kaotuse saab, siis kui pea on maas või üldse ei tõuse, aga mis seestpoolt inimest häiri see neid absaluutselt ei huvita, kas mul on organism seest katki.

    Meeldib

  3. Pingback: Just seda …

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s