Tippu mahub ainult üks!

Kaido Külaots sündis 28. veebruar, 1976. Ta on Eesti maletaja. Ta on 8.kordne Eesti meister. Ta saavutas aastal 2001 Rahvusvahelise suurmeistri tiitli.
Arvatavasti on tema parimad partiid on veel tulevikus.

Igatahes. Kohtusime Kaidoga Tallinnas Kristiine keskuse kohvikus.
Meie vestluse teemaks oli praegune Eesti parim maletaja.

Kus Sa sündisid?

Pärnuskaido_noor.png

Kuid lapsepõlv möödus Paikusel?
Jah, Paikusel. Olin seal kuni Tallinna suundumiseni. Tegelikult on mul ametliku elukohana ikka märgitud vanematekodu.

Kus Sa õppisid?
Põhikool sai lõpetatud Sindis. Edasi soovitas isa mul kaaluda õpingute jätkamist vastloodud eragümnaasiumis – Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumis.
Kuna mul olid head hinded, siis proovisingi. Võeti vastu ning lõpetasin ka edukalt.
Ühe alternatiivina kaalusin ka Tallinnasse õppima minemist – Tallinna Spordiinternaatkooli.

Kas Sa mäletad, millal nakatusid malehaigusega?
Esimeses klassis viis isa mind käekõrval trenni. Arvasin, et läheme jalgpallitrenni. Siis aga astusime sisse Pärnus Ringi tänaval asunud maleklubisse. Mind pandi malelaua taha istuma ja öeldi, et nüüd hakkame malet mängima. Eks siis mõtlesin, et ju siis peab ning hakkasingi nuppe tõstma.
Võibolla süvenes see mainitud haigus ka tänu sellele, et tulid võidud ja auhinnad.
Ükskord oli auhinnaks peaaegu minusuurune tort. Palju siis väikesele poisile vaja!
Aga jah, see haigus on mul senini.

15822658_448769055511959_1925580723727317897_n

Kes oli Sinu esimene treener?
Mu esimeseks treeneriks sai Arne Juurikas. On märkimisväärne, et ta on ainuke treener, kes mul üldse on olnud.

Korraks kooli juurde tagasi. Missugused mõtted ja valikud olid kooli lõpuks tekkinud?
Peale gümnaasiumi lõpetamist otsustasin pühenduda malele ja esialgu ülikooli mitte astuda. Peagi tuli aga kutse sõjaväkke. Kuna selleks ajaks oli minu tase maletajana väga hea, siis lubati mul osaleda ka võistlustel. Olen tänulik selle võimaluse eest. Lisaks maletamisele sain sõjaväes ka tõlkimisega tegeleda – oli aeg, kus palju militaarset materjali oli ingliskeelne ning ka väeosa külastavad ohvitserid olid inglise keelt kõnelevad. Aitasin erialaste tekstide tõlkimisega ja ka sünkroontõlkega.

Kuidas sa vanematega läbi saad?
Vanematega on mul alati olnud hea läbisaamine. Nad on mind aidanud, juhendanud ning minu isiklike valikutega arvestanud.

Kuid Sa lahkusid siit Tallinnasse. Miks?
Eks jah elu läks selliselt. Tolleaegse elukaaslasega sai sedasi otsustatud ning suundusingi Tallinna. Tuleb tunnistada, et seal on ikkagi lihtsam – suuremad võimalused, paremad ühendusteed välismaailmaga (lennujaam, sadam). Seega ka võistlustele sõitmine on Tallinnast tunduvalt lihtsam.

Oled tegev ka Soomes.
Jah. Tegelikult tuli Soome tõsisemalt minu ellu juba aastast 2004. Siis alustasin ühe sealse klubi eest võistlemisega. Praegune klubi, mille eest ma nuppe tõstan, asub Salos.
Kusjuures mitte ainult klubide esindamine. Nimelt, kui selgus, et mul ei ole võimalik Bakuus Maleolümpial Eesti eest võistelda, siis esitasin avalduse Soome koondise peatreeneri kohale. Selle koha ma endale ka sain. See oli nn projekti korras ning tulemus oli osapooltele hea – jäin ise rahule ning ka soomlased olid vägagi rahul.

Male on ikkagi Sinu elu?
Ikka.

13880273_330738093981723_95108439662655291_n
Millised on Sinu edasised plaanid?

Hetkel on mul tõsises fookuses malega seotud eesmärgid. Pean saama hea tulemuse Balti tsooniturniiril, et omada võimalust osaleda male maailma karikavõistlustel.
Need on tõsised eesmärgid, kuid tean, et minus on potentsiaali eduks.

Kuidas näed end 20 aasta pärast?
Niipalju ette ma ei mõtle. Pigem nagu Fischer – tuleb vaadata olukorda laual ja siis vastavalt tegutseda. Üldises plaanis jään ikkagi maletajaks.
Samuti olen ju ka treener. Olen juhendanud koondisi ja ka üksiküritajaid. Erandkorras ka päris noori. Praegugi annan vastavalt võimalustele malelisi tarkusi edasi noorele tüdrukule, kes on treeningsessiooni ajal valmis tundide kaupa laua taga istuma ja malet õppima.
Selliseid isiksusi pole palju. Eriti lapsed – nad on pigem püsimatud.

Kas maletaja elu on üksik?
Piisavalt. Reisimist on palju. Samuti on male näol minu jaoks tegemist peaasjalikult tööga. Sissetulekuid peab samuti planeerima – millistel turniiridel osaleda ja millistel mitte.
Näiteks hiljuti võttis minuga ühendust ühe Türgi maleklubi juht. Pidin talle ära ütlema, kuna pakutav rahaline pool ei olnud sobiv.

Kuid elu kui selline, üldplaanis – oled Sa rahul?
Olen. Tõsiselt olen. Olen tänulik isale, kes mind male juurde suunas.
Mida võiks rohkemat tahtagi – minu hobi on minu tööks.
Ei kahetse midagi ning naudin elu!

Tänud mõnusa vestluse eest!
Meeleldi.
—————————-

Esitasime mõned küsimused ka Kaido õele, Kairile.

Millisena näed sina Kaidot?
Mina olen teda alati näinud oma suure ja tugeva ning iseseisva vennana.
Mäletan oma imetlust ja pisukest hirmu kui ta üsna noorena päris üksi kuskil Venemaa avarustes võistlemas käis. See tundus minu jaoks ulme. Aga nagu näha, andis selline kogemus talle oskuse erinevates ootamatutes olukordades toime tulla ja ise oma asju sobival viisil ajada. Oma tegemisi ja võistlusi manageerib ta ise siiani.

Kas meenub mõni huvitav juhtum lapsepõlvest?
Oma võistlusreiside ja treeningute tõttu viibis ta palju kodust eemal ja ma mäletan seda, et kodus ühiselt sisse seatud nõude pesemise graafik tema puhul lihtsalt ei kehtinud. Sest siis kui oli tema kord nõusid pesta, teda lihtsalt ei olnud kodus ja meie noorema vennaga pidime ikka selle töö ära tegema. Teismelisi ajab selline ebaõiglus teadagi vihale.

Kas ta oli heaks eeskujuks?
Eeskujuks on ta olnud ta olnud oma pühendumuse ja sihikindla ning eesmärgipärase tegutsemisega. Ilmselt on temas piisaval hulgal saavutusvajadust ja soovi millegagi silma paista, et ta ei ole senini loobunud tegelemast oma lemmikalaga ja niisama tööellu sukeldunud nagu normaalsetele inimestele kohane.
Hoian talle tema tegemistes igatahes alati pöialt ja tean, et ta ei unusta kunagi olulistel tähtpäevadel helistamast ja õnnitlemast!

 

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s