Arvamusartikkel: Korrakaitse- õigus või kohustus?

 

Romek-Kosenkranius.jpg
Foto: Urmas Saard

Olen lugupeetud siseministriga väga nõus, et korrakaitse on iga kodaniku ja ametniku õigus. Kui vaatame korrakaitset kohustuste poole pealt, on loodud vaid üks ametiasutus, mille põhitegevus on avaliku korra tagamine meie riigis: Eesti Politsei. Muidugi on põhiseadusliku õiguskorra tagamise ülesanne antud paljudele muudele ametiasutustelegi. Maksu- ja tolliameti töötajatel on maksu- ja tollikuritegude/väärtegude puhul menetluse korraldamise õigus, kaitsepolitseiameti töötajad hoiavad pilku peal nendel isikutel, kes võivad tahta meie riigikorda muuta või on korrumpeerunud, keskkonnainspektsioon menetleb röövpüüdjate või loodusega sigatsevate inimeste tegusid. Kohaliku omavalitsuse korrakaitseametnikudki käsitlevad paljusid pisirikkumisi, näiteks lemmikloomade pidamise eeskirja rikkumine, murule parkimine, piletita sõit, heakord, aga panna linnavalitsuse ametnik 24 tundi ööpäevas, kumminui ja käerauad vööl, tänavale politseiniku tööd tegema … See on juba liiast! Avaliku korda peaks riigis põhitööna tagama ööpäev läbi ikka politsei!

Aktseptin seda, kui mõni omavalitsusametnik on ise huvitatud end koolitama ja tegelema oma töö kõrvalt – või koos ametiülesannete täitmisega – korrakaitsega, näiteks abipolitseinikuna. Aga see saab olla vaid vabatahtlik otsus, mitte munitsipaalametniku kohustus olla samal ajal korrakaitseametnik, kes oma põhitöö kõrvalt peab täitma politseiniku funktsioone.

Olen ise abipolitseinik, käin avalikku korda tagamas oma vabast ajast ja sekkun kodanikuna õigusrikkumistesse ka siis, kui ma ei ole just abipolitseinikuna patrullis. Probleem on siin selleski, et iseseisva pädevusega abipolitseinik (IPAP) tohib sekkuda korrakaitseametnikuna vaid siis, kui ta on saanud selleks korralduse politseinikult. Härra minister võiks hoopis mõelda selle peale, kuidas muuta seadust nii, et IPAP saaks sekkuda korrakaitseametnikuna isegi siis, kui õigusrikkumise tõrjumiseks pole aega küsida nõusolekut politsei juhtimiskeskuselt. Sellistes situatsioonides võib abipolitseinik praegu sekkuda vaid aktiivse kodanikuna, kellel on õigus (mitte kohustus) kaitsta õiguskorda.

Mulle tundub, et asjalood on meie riigis nüüd nii: politsei on olnud aastaid alarahastatud ja politseiametnikud hakkasid ametist lahkuma. Selle protsessi peatamiseks asuti vähendama politsei isikkoosseisu ja lahkuvate ametnike arvel ennaktempos tõstma allesjäänute palka. Kõik tundus juba nii mõnus, aga nüüd on uus probleem: ei jätku patrullidesse politseinikke. Praegugi kaetakse väga palju patrulle vabatahtlike abipolitseinike tasuta tööga. Sama toimub päästeametis. Haldus- ja riigireformi keerises on tekkinud vahva mõte: räägime avalikkusele ilusat juttu kogukonna olulisusest korrakaitses ja privileegidest (st õigustest) ja selle mesimagusa müügimehe jutuga lükkame osa politsei kohustustest ja tööst omavalitsuste õlgadele. Las aga moodustavad mupod (Tallinnas ju tegutseb, mundrid, auastmed ja värvilised autod – nagu juba politsei moodi!) ja tagavad ise oma avaliku korra, riik hoiab jälle kokku. Kohalike omavalitsuste arvelt. See pole aga õige, jäägu ikka iga amet oma põhiülesannete juurde.

See ei tähenda, et omavalitsused ja MTÜd ei toeta politseid tema töös. Ilmselt kuulis minister isegi Estonia kontserdisaalis President Kersti Kaljulaidi, kes oma kõnes hoiatas, et riigiametid ei tohi libistada riigireformi käigus enda ebameeldivaid ülesandeid omavalitsuste kaela, koormates nad niiviisi üle. Ja olgem ausad, oleks ju üsna naljakas, kui politseiametnikele laiendataks omavalitsuste kohustus väljastada ehituslube ja menetleda detailplaneeringuid põhjendusega “kuna see on kõigi ametnike privileeg rääkida kaasa avaliku ruumi kujundamises …”.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s