Pärnu linnapea pöördumine

300

Head pärnakad!

Käesoleva nädala reedel, 24. veebruaril tähistab Eesti Vabariik oma 99. sünnipäeva. Erinevalt ülejäänud Eestist, alustavad pärnumaalased vabariigi sünnipäeva tähistamist juba 23. veebruaril.

Selleks on omad ajaloolised põhjused. Nimelt loeti Pärnus 23. veebruaril 1918 toonase Endla teatri rõdult ette Manifest Eestimaa rahvastele ning kuulutati välja Eesti Vabariik.

Mitmele poole väljakuulutamiseks laiali saadetud iseseisvusmanifesti kaks eksemplari tõi 23. veebruari pärastlõunal Pärnusse Jaan Soop, Eestimaa autonoomse kubermanguvalitsuse ehk Maavalitsuse asjadevalitseja. Manifesti paljundamise tellis veel samal päeval Eesti Maarahva Liidu Pärnu osakonna juhataja August Jürman (hilj. Jürima). Trükkida võttis selle Maria Jürvetson (hilj. Jürimäe), kes hoidis käigus oma mehe, 1. Eesti jalaväepolgus sõjaväeametnikuna teeninud Aleksander Jürvetsoni trükikoda Hospidali tänaval.

Esimesed iseseisvusmanifesti trükitekstid jõudsid 99 aastat tagasi, 23. veebruaril tänavatele umbes samal ajal manifesti avaliku ettelugemisega. Kogunevale rahvale jagasid rinda kinnitamiseks sini-must-valgeid lindikesi 12 tütarlastekooli lõpuklasside õpilast. Välja kuulutatud ajal, kell kaheksa õhtul, luges Eesti Maapäeva saadik Hugo Kuusner tõrvikute valgel toonase Endla teatri rõdult ette Manifesti Eestimaa rahvastele. Pärnu pataljoni orkestri saatel laulis kogunenud rahvas “Mu isamaa, mu õnn ja rõõm” ja pataljoni koondrood tulistas 40 vintpüssist mitu kogupauku.

Head pärnakad, kutsun teid üles heiskama oma kodumajale Eesti Vabariigi lipp nii 23. kui 24. veebruaril ning kandma neil päevil rinnas või paigaldama autodele sini-must-valge lindi.

Näitame Eestile ja kogu maailmale, et Pärnu on Eesti Vabariigi sünnilinn ja siin elavad inimesed, kes on väärikad vabariigi väljakuulutajate järeltulijad ning Eesti kestab igavesti.

Kõik on oodatud 23. veebruaril kell 13.00 toimuvale pärgade asetamisele järgnevale pidulikule jalutuskäigule Alevi kalmistult Rüütli platsile ja teistele vabariigi aastapäeva tähistamise sündmustele.

Romek Kosenkranius
Pärnu linnapea

Allikas: http://www.parnu.ee

Advertisements

One thought on “Pärnu linnapea pöördumine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s